ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 22:30

'İşletmelerde çağdaş yönetim 'önce insan' anlaşıyla şekillenmeli'

İşletmelerde çağdaş yönetim önce insan anlaşıyla şekillenmeli


Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Servet Önal, toplam kalite yönetimini tüm işletmelerin bir ihtiyaç olarak görmesi gerektiğini belirtti. Önal, çağdaş bir yönetimin 'önce insan' anlayışıyla şekillenmesi gerektiğini ifade etti.

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Osmaniye Şubesi’nde işadamlarına 'Toplam Kalite Yönetimi' konulu seminer verildi.

Seminerde konuşan OKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Servet Önal, kuruluşun performansını geliştirmesinde en önemli faktörün insan olduğunu vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Önal, toplam kalite yönetiminin, insanları yönetmek değil, insanlarla yönetmek olduğunu belirtti.

Kurum kültürü değişmeden bir kurumda kalitenin geliştirilmesinin mümkün olmadığını ifade eden Önal, "Değişime kapalı kurumlarda; 'Daha önce denedik olmadı', 'Çok zaman alır', 'Çok masraflı olur', 'Yeni sistemler gerekir', 'Bunu burada yapamazsın', 'Bizim tarzımız değil', 'Doğru olabilir ama' türünden mazeretler öne sürülüyor. Değişime açık kurumlarda ise 'Başka düşünceler var mı?' 'Bize uygun seçenekleri kontrol edelim', 'Daha önce hangi bilgileri alabiliriz?' 'Nasıl geliştirebiliriz?' 'Başka kim katkıda bulunabilir?' 'Neden hep böyle yapıyoruz?' 'Düşünceni biraz daha açıklayabilir misin?' 'Daha başka nasıl yapalım?' 'Bu konuda yardıma ihtiyacım var', 'teşekkür ederim, güzel fikir' gibi pozitif yaklaşımlar ortaya çıkar.” diye konuştu.

Seminer sonunda OKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Servet Önal’a teşekkür eden TÜMSİAD Osmaniye Şube Başkanı Murat Özkardeş katılan tüm işadamlarına da tavsiyelerde bulundu. Başarılı olmuş firmalara bakıldığında toplam kalite yönetimini başarı ile uyguladıklarını söyleyen Özkardeş, işletmeleri kendilerine büyüme hedefleri koymaya ve toplam kalite yönetimini de uygulamaya davet etti. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER