ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 15:19

İslami kanaat önderleri buluşuyor

İslami kanaat önderleri buluşuyor

İslami kesimin kanaat önderleri Hükümet ile İmralı görüşmelerine destek vermek için bir araya gelecek.


Türkiye’nin  kanaat önderleri ve STK başkanları “İmralı Görüşme Süreci” ile ilgili görüşlerini kamuoyuna paylaşacaklar.

Timeturk.com'da yer alan habere göre; Sivil Dayanışma Platformu'nun organizasyonu ile Türkiye'nin önemli kanaat önderleri Kürt sorununu konuşmak ve İmralı Görüşme Süreci ile görüşlerini kamuoyuna paylaşmak için yarın bir araya geliyor. Basına gönderilen davet mektubunda şunlar dile getirildi

Değerli Basın Mensupları;

İnsanlık, büyük bir gün dönümünden geçmektedir. Yeni bir çağın arifesindeyiz. Küreselleşme ile beraber ulus devlet siyasetleri yolunda gitmiyor. Bu siyasete bağlı uluslar arası ilişkiler, adalet paylaşımı, insan hakları ve özgürlükler pratiği, mülkiyet dağılımı ve eşitlik anlayışı artık büyük bir kriz içinde bulunmaktadır. Bu krizin doğurduğu çatışmalar, savaşlar, tahakkümler, eşitsizlikler ve kaosların aşılabilmesi için yeni arayışlar ortaya çıkmaktadır. Yeni siyaset biçimleri, yeni değerler ve yeniden yapılanma ihtiyacı bütün küremizde hissedilmektedir.

Dünyanın yeniden şekillenmeye başladığı bir tarihsel dönemde; ülkemiz açısından da çok önemli değişim ve karar süreçleriyle yüz yüzeyiz. Türkiye sorunlarıyla yüzleşiyor, kabuğunu kırmaya çalışıyor, tarihinden ve coğrafyasından kaynaklanan değerinin farkına varıyor ve yeni bir vizyon geliştiriyor. Ülkemiz için her geçen gün yeni fırsatlar doğuyor. Ama bir yandan da ayağımıza dolaşan ve sistemden kaynaklanan yapısal engeller var. Ülkemizin arzulanan seviyeye yükselebilmesi, küresel bir aktör olabilmesi ve güç dengelerini kendi lehine çevirebilmesi için yapısal sorunlarını aşması, yüklerinden kurtulması ve istikrara kavuşması gerekiyor. Artık bir sıçrama noktasının eşiğinde durduğumuzu ve bu süreçte atılacak doğru adımların Türkiye’yi büyük ve parlak ufuklara taşıyacağını görmeliyiz.

Türkiye artık büyük düşünerek, sınırları zorlayarak ve yeni stratejiler geliştirerek küresel ve bölgesel bağlamda yeni siyasetin aktörü olacak sorumluluğu alacak gündedir. Vizyonunu da bu perspektiften yeniden belirlemek durumundadır. Tabiatıyla zaafiyetlerini ve imkanlarını yeniden değerlendirerek adımlar atması gerekmektedir. Bütün toplumsal kesimlerin birbirlerine güvenebildiği, rahat ve özgür hissedebileceği düzenlemeler yapılması şarttır. Eşitlik, özgürlük ve adalet gibi bütün bireylerin ve toplumsal kesimlerin kabullenebileceği değerler etrafında yeni bir bakış açısı oluşturulmalıdır. Devlet bu yeni gelişmeyi algılayarak bütün kurumlarıyla beraber halkın yeni talepleri doğrultusunda yeni bir yapısal bütünlüğe kavuşmalıdır. İhtiyaç duyulan yeni toplumsal mutabakat ve güven ortamı ancak bu şekilde sağlanabilir.

Bu çerçevede başlatılan görüşme sürecinin önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. İçeriden ve dışarıdan gelebilecek her türlü provokasyonlara karşın, bu sürecin kararlılıkla yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Artık milletimizin ne bir can kaybına ne de bir gün kaybına tahammülü vardır. Müslüman milletimizin etnik temelli, mezhep temelli, ideolojik temelli ayrıştırmalara tahammülü yoktur. Toplum potansiyelimizin, yeni Türkiye’nin yeni hedeflerine ortak akıl içinde yöneltmenin vakti gelmiştir.

Başlatılan sürecin başarılı bir şekilde hayırla sonuçlandırılmasını Yüce Mevla’dan temenni ediyor, milletimizden de destek ve dualarını talep ediyoruz.

KİMLER KATILIYOR:

ABDULLAH USTAOSMANOĞLU KANAAT ÖNDERİ

ABDURRAHMAN DİLİPAK GAZETECİ / YAZAR

ALİ KURT İSLAM DÜNYASI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BİRLİĞİ GENEL SEKRETERİ

ALİ ÖZEK İSLAMİ ARAŞTIRMALAR VAKFI

ARİF ALTUNBAŞ GAZETECİ / YAZAR

AYHAN OGAN SİVİL DAYANIŞMA PLATFORMU BAŞKANI

BÜLENT YILDIRIM İHH BAŞKANI

CEMAL UŞAK GAZETECİ YAZARLAR VAKFI

CENK DİLBEROĞLU ENSAR VAKFI BAŞKANI

CEVAT ÖZKAYA ARAŞTIRMA KÜLTÜR VAKFI

EBUBEKİR SİFİL İLAHİYATÇI

EYÜP AKBAL TGTV BAŞKAN YARD.

FARUK ÇAKIR YENİ ASYA

HÜSEYİN KORKUT ÖNDER GENEL BAŞKANI

HÜSNÜ TUNA HUKUKÇULAR DERNEĞİ

İLHAN YÜRÜKCÜ İNSAN MEDENİYET HAREKETİ

KAZIM SAĞLAM MEDENİYET DERNEĞİ

MEHMET EMİN YILDIRIM İLAHİYATÇI / YAZAR

MEHMET OKYAY İHLAS VAKFI BAŞKANI

MUSTAFA İSLAMOĞLU İLAHİYATÇI

MUSTAFA KEMAL ÖZSOY SUFFA VAKFI

NECATİ CEYLAN ULUSLAR ARASI HUKUKÇULAR BİRLİĞİ

OSMAN TUNÇ MED ZEHRA VAKFI

RAMAZAN KAYAN İLAHİYATÇI

RIDVAN KAYA ÖZGÜR-DER BAŞKANI

ŞERAFETTİN KALAY İLAHİYATÇI

TALHA HAKAN ALP İLAHİYATÇI

TURGAY ALDEMİR ANADOLU PLATFORMU BAŞKANI

YUSUF TÜLİN İLİM YAYMA CEMİYETİ BAŞKANI

TARİH : 25 Ocak 2013 Cuma

SAAT : 09.30 Kahvaltı / 10.30 Basın Toplantısı

YER : BERR HOTEL

ADRES : Hocalı Üveyz Mh. Akdeniz Cd. No:78 Fatih/İstanbul 0212 534 20 70  

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER