ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 18:21

"İslam’a açız, ne olur bize dinimizi öğretin"

"İslama açız, ne olur bize dinimizi öğretin"


Dünya Müslümanlarının problemlerine çare üretmek için 80 ülkenin İslam âlimlerinin 'Ortak Yol Haritası: İcma ve Kolektif Şuur' konulu sempozyuma katılmak üzere Türkiye'ye gelen Ekvator Gineli heyet, Zonguldak'ın Ereğli ilçesini ziyaret etti. Çarşı esnafını, camileri ve müftülüğü ziyaret eden heyet, kendilerine gösterilen ilgiden dolayı çok memnun kaldıklarını belirtti. Ekvator Ginesi İslam Teşkilatı Sözcüsü Umar Esono Eyenga (46), “Ne olur bize dinimizi öğretin. Biz İslam’a açız.” dedi.

        Yeni Ümit ve Hira dergilerinin 27–28 Nisan tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'nde çok sayıda İslam âlimi, ilahiyatçı ve akademisyenle birlikte 4 bin katılımcının iştirak edeceği uluslararası bir sempozyum düzenlenecek. Sempozyum için Ekvator Ginesi’nden bir heyet, bir dizi ziyaret için Ereğli'yi geldi. Burada ilk olarak çarşı esnafını ziyarette bulunan heyet üyeleri, daha sonra Ali Molla Camii'ni gezdi. Ali Molla Camisi imam hatibi ile sohbet eden Ekvator Ginesi İslam Teşkilatı Sözcüsü Umar Esono Eyenga (46) ve Adan Nguema Nsang, konferansa katılacak olmanın heyecanı içerisinde olduklarını belirtti.

        Ali Molla Camii ziyaretinin ardından açıklamada bulunan Ekvator Ginesi'ndeki Türk kolejinde Türkçe öğretmenliği yapan Şahin Güneş, "Heyetimiz 27–28 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan 'Ortak Yol Haritası: İcma ve Kolektif Şuur' sempozyumuna katılmak için geldiler. Sempozyum öncesinde Ereğli’de bir dizi ziyaretlerde bulunuyoruz. Umar ve Adan Bey davetli olarak burada bulunuyorlar. Konferansa katılmadan önce halkımızı görmeleri açısından küçük bir gezi düzenlemiş bulunaktayız.” diye konuştu.

        Ali Molla Camii imamı Mustafa Köseoğlu da gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirtti. Cami ziyaretinin ardından heyet, Ereğli Müftüsü Mustafa Erkan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette ülkeleri ile ilgili olarak sorunları içeren mektubu Müftü Mustafa Erkan’a veren heyet, bu konuda kendilerine yardım edilmesini istedi.

        "MÜSLÜMAN OLARAK SADECE 500 KİŞİYİZ"

        1979 yılında ülkelerinde bütün dinlere serbestlik tanınmasıyla Müslümanlığa kavuştuklarını ve kendisinin 90’lı yıllarda İslamiyet ile tanıştığını belirten Eyenga, “Dini eğitim olarak kendimizin ve çocuklarımızın geleceğinden çok büyük endişe duyuyoruz. Yaklaşık 1,5 milyon nüfuslu bir ülkeyiz ve yerli Müslüman olarak sadece 500 kişiyiz. Türkiye’den en büyük isteğimiz aç olduğumuz İslamiyet’i tam manası ile bize öğretmesi ve öğretecek nesiller yetiştirmesi. Ne olur bize dinimizi öğretin. Biz İslam’a açız.” şeklinde konuştu.

        Başkentleri Malabo merkezde Türk iş adamlarının destekleriyle projesi çizilen, ülkelerinin tek ve en büyük camisinin inşaatına başlanacak olmasının sevinci içerisinde olduklarını ifade eden Eyenga, “Caminin ismini şimdiden ‘Kestane Pazarı Camii’ olarak belirledik. Ereğli Müftüsü Mustafa Erkan Bey’den isteğimiz yeni yapılacak olan camimize dilimizi bilen ve namazlarımızı kıldırıp dinimizi en doğru şekilde öğretecek olan imamların ülkemize gönderilmesidir.” ifadelerini kullandı.

        Ekvator Gineli Umar Esono Eyenga ve Adan Nguema Nsang, Müslüman kardeşlerinin ziyaretlerinden çok memnun kaldığını belirten Ereğli Müftüsü Mustafa Erkan, “Diyanet İşleri Başkanlığımız dünyanın neresinde ihtiyaç varsa oraya destek vermeye gayret ediyor. Ekvator Gineli kardeşlerimin talep mektuplarını kurumumuzdaki Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ndeki yetkililerimize bizzat kendim ileteceğim. İnanıyorum ki arada gönül bağlantısı kurulup gerekli ihtiyaçlar giderilecektir.” açıklamasını yaptı.

        Ziyaret Müftü Erkan ile yapılan sohbetin ardından sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER