ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 12:13

İŞKUR, ortaokul öğrencilerini mesleğe yönlendiriyor


Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Sakarya İl Müdürlüğü örnek bir proje başlattı. Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliğine giden İŞKUR, ortaokul son sınıfları gezerek öğrencileri mesleğe yönlendirme çalışması yapıyor.

İŞKUR’un İş ve Meslek Danışmanları ve Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü rehber öğretmenleri tarafından, ortaokulların son sınıf öğrencilerine, meslek seçiminin önemi ve meslek seçerken dikkat edilecek hususlar ile ilgili ‘Mesleğe Yöneltme Çalışmaları’ yürütülüyor.

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, söz konusu çalışma ile meslek seçme aşamasında olan öğrencilere,doğru ve gerçekçi karar almalarında yardımcı olmak istediklerini söyledi. Bu konuda öğrenci velileri ve öğretmenlerinde bilgilendirildiğini vurgulayan Kaya, “Eğitimlerde, meslek seçiminin, yaşam biçimini seçmek anlamına geldiğine, gençlerin ilgilerine, yeteneklerine ve beklentilerine uygun meslek seçmeleri halinde, kaliteli ve mutlu bir yaşam sürdürecekleri anlatılıyor. Ayrıca, yanlış meslek seçiminin iş bulmada güçlük, hayal kırıklığı yaşama, motivasyon düşüklüğü, işi ile ilgili olumsuzlukların özel hayata yansıması, mutsuzluk gibi sonuçları beraberinde getirebileceği üzerinde duruluyor.” diye konuştu.

Kaya, 2012 yılında 49 okulda 3 bin 589 ortaokul son sınıf öğrencisine ‘Mesleğe Yöneltme Çalışmaları’ konusunda eğitim verildiğini, bu yılda bu projenin devam ettiğini dile getiren Kaya, şunları kaydetti: “ Bununla beraber, meslek seçimi sürecinde olan gençlere ve velilerine destek olunması ve verilen eğitimlerin kalıcı olunması amacıyla, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından hazırlanan İŞKUR Meslek Seçimine Destek Dergisi de eğitim sonrasında öğrencilere dağıtılıyor. Ayrıca, ilgili dergiye isteyen tüm vatandaşlarımız, İŞKUR’un internet sitesinden elektronik dergi olarak ulaşabilmektedir.

Meslek seçiminin geleceği etkileyen en önemli kararlardan biri oluğunu, meslek seçimi aşamasında olan öğrenciler ve ailelerinin bu durumu fark etmesinin, en az karar vermek kadar önemli olduğunun altını çizen Kaya, ayrıca anne-babalara şu önerilerde bulundu: “Çocuğunuzun iş gücü piyasasında geçerli bir mesleği olmasını ve ileride işsizlik sorunu ile karşılaşmamasını istiyorsanız, iş bulmada bölgesel farklılıkları da dikkate alarak iş bulma olanağı yüksek olan meslekleri tercih etmeniz gereklidir”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER