ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 17:09

İskoçya'nın bağımsızlık referandumu


İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan bağımsızlığı halinde Kuzey Denizi'ndeki petrol ve doğalgaz rezervlerinin geleceğini tartışmak için İngiliz ve İskoç kabineleri ayrı ayrı toplandı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, petrol ve doğalgaz rezervlerinin İskoçya'nın Birleşik Krallık'ta kalmasıyla daha iyi işletileceğini savunurken, İskoç bölgesel hükümetinin Başbakanı ve Ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) lideri Alex Salmond bağımsızlığın sektöre büyük katkısı olacağını iddia etti. Salmond, 1 milyar sterlin ekstra petrol ve doğalgaz vergi geliri getireceğini kaydetti.

İngiliz kabinesi 90'ı aşkın yıldan bu yana ikinci kez İskoçya'da toplanırken, İskoç kabinesi de ülkenin kuzey doğusundaki Aberdeen bölgesinde İngiliz kabinesinden 11 kilometre uzaklıkta bir araya geldi.
Petrol sektöründe uzun yıllar çalışan emekli işadamı Sir Ian Wood'un İskoçya'nın bağımsızlığı halinde Kuzey Denizi'ndeki petrol ve doğalgaz rezervlerinin geleceğiyle ilgili kaleme aldığı raporda, bu endüstride daha fazla gelir elde etmek için yeni bir denetleyici olması gerektiğini önerdi.

"Petrol ve doğalgaz İskoçya'ya ait olacaktır"

Edinburgh Üniversitesi Sosyal ve Siyaset Bilimi bölümü öğretim üyesi Dr. Andrew Neal, AA'ya yaptığı açıklamada, Kuzey Denizi'ndeki petrol ve gaz konusunun eylülde yapılacak referandumun merkezinde yer alan bir konu olduğunu söyledi.
Petrolsüz ve bağımsız bir İskoçya'nın finansal olarak zorluk yaşayacağını belirten Neal, "Eğer İskoçya bağımsız olursa, petrol ve doğalgaz kazancı olmadan, gelirinde önemli bir düşüş yaşayacaktır" dedi.
İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) "Petrol İskoçya'nın" sloganını "tamamen siyasi" olarak nitelendiren Neal, "Tartışmanın her iki tarafından da hiç kimse Birleşik Krallık'a ait olan petrol ve doğalgazın, İskoçya'ya ait olacağı fikrini sorgulamadı. Ancak eğer İskoçya bağımsız olursa, petrol ve doğalgaz İskoçya'ya ait olacaktır" ifadelerini kullandı.
Staffordshire Üniversitesi Profesörü Mick Temple da, maddi gerekçelerden dolayı Londra'nın petrol ve doğalgaz rezervlerini elinde tutmak istediğini dile getirdi. Temple, "Gelir nüfusa oranlandığında, İskoçya'ya düşen pay yüzde 10'dan az. Ancak uluslararası anlaşmalara göre, rezervlerin yüzde 90'ı İskoç sınırında, bu da petrol gelirinin yüzde 90'ının İskoçya'ya ait olduğu anlamına geliyor" diye konuştu.

İngiliz kabinesi son olarak 2009'da Gordon Brown'un başbakanlığında İskoçya'da toplanmıştı. İskoçya'daki son kamuoyu yoklamaları bağımzılığa "hayır" diyenleri, ayrılıkçıların yüzde 12 önde olduğunu gösteriyor. Bağımsızlık halinde İskoçya'nın sterlin para birimini koruyamayacağı ya da Avrupa Birliği gibi uluslarası kuruluşlara yeniden üye olması gerektiği gibi konuların birlik yanlılarına desteğin artmasına neden oluyor.
İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan bağımsızlık referandumu 18 Eylül'de yapılacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER