ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 12:44

İskilip'teki tarihi mezar taşları araştırılıyor


Osmanlı dönemini yansıtan mimarisi ve yaşantısıyla dikkat çeken Çorum'un İskilip ilçesinde, belediye Osmanlı dönemine ait tarihi kapı projesinin ardından ilçe mezarlığındaki ve özel mülkiyetteki tarihi mezar taşları ve kitabeleri ile ilgili çalışma başlattı.

Araştırmacı Nurettin Tanay başkanlığında kurulan heyet, ilçede bulunan mezarlıkları ve özel mülkiyetlerdeki mezar taşlarını tek tek tarayarak görüntülemeye başladı. Heyet, uzman bir ekip tarafından mezar taşlarının tercümesinin yapılmasının ardından hazırlanan çalışmayı katalog halinde yayınlanacak. Çalışma ile İskilip'te mezarı bulunan önemli şahsiyetlerin tespit edilmesi ve mezar taşlarının korunması hedefleniyor.

Belediye Başkanı Numan Sezer, İskilip’in bilinmeyen tarihini aralamak, mezar taşlarının kaybolmasını önlemek, koruma altına almak için böyle bir çalışma yaptıklarını belirterek, "Bu çalışma ile araştırmacılara yeni bir alan açmış ve toplum hafızasına katkıda bulunmuş olacağız. Tespit edilen mezar taşlarını yerinde koruyarak mezar taşları müzesi oluşturacağız, çalışmada gayretlerinden dolayı araştırmacı yazar Nurettin Tanay’a da teşekkür ederim.'' dedi.

Araştırmacı, yazar Nurettin Tanay ise amaçlarının mezar taşları müzesi oluşturmak olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu: "Bilinmeyen mezar taşları ve kitabelerinin yanında bilinenleri de inceliyoruz. Bu çalışma gelecek nesillere ışık tutacak ve İskilip tarihinin bilinmeyen yönleri ortaya çıkacaktır. Bu projede bizlere her türlü desteği sağlayan Belediye Başkanı Numan Sezer'e şükranlarımı sunuyorum. Hemşehrilerimizden de mezarlıklarımız haricinde bildikleri özel mülkiyetlerde bulunan mezar taşlarını İskilip Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne bildirmelerini rica ediyoruz. Çalışmalarımız bazı çevre köyleri de kapsıyor. Gelen her türlü bilgiyi değerlendireceğiz.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER