ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 21:20

İskenderun'daki deniz üs komutanlığına saldırı


Hatay'ın İskenderun ilçesinde 6 askerin şehit olduğu 7 askerin yaralandığı terör saldırısıyla ilgili, terörist grubun sorumlusu olduğu iddia edilen sanık hakkında 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 200 yıl, roketatarı kullandığı ileri sürülen sanık için 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 320 yıl, diğer 7 sanık hakkında da ağırlaştırılmış müebbet ile 23 yıl arasında değişen hapis cezalarının istendiği dava görülmeye başlandı.
     Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuklu sanıklar B.K, C.N, M.Ş.Ç, M.A, M.A, K.Y, B.D, H.S. ve M.N. hazır bulundu.
     Mahkeme heyeti, 30 Mayıs 2010'da 6 askerin şehit olduğu, 7 asker yaralandığı İskenderun Deniz Üs Komutanlığı Şehit Er Remzi İlboğa Kışlası'na roketatar ve makineli tüfeklerle saldırı ile Osmaniye'de 14 Eylül 2010'da 2 polisin yaralandığı mayınlı saldırı olaylarının dava dosyasının birleştirilmesine karar verdi.
     Daha sonra devam eden duruşmada sanıklardan M.A, savunmasında, ablasının evinde kardeşi M.A'nın da bulunduğu sırada B.K. ile tanıştıklarını ve kendisini örgüt üyesi olarak tanıttığını söyledi.
     M.A, ''B.K, kendilerini nakletmem için benden yardım istedi. Ben de şoförlüğümün olmadığını söyledim. Israr etmesi ve benim de biraz korkmamdan dolayı M.Ş.Ç'nin yanına gittim. O da 'Bunu buradan göndermeye yardım edersek bir daha bizi rahatsız etmez' dedi'' ifadelerini kullandı.
     M.A, daha sonra M.Ş.Ç. ile yola çıktıklarını, B.K. ve arkadaşlarını isteği yere bıraktıklarını ve dönüşte ise Mersin'in Aydıncık ilçesinde yakalandıklarını anlatarak, ''Olayda bir suçum yoktur. Hatta bu olaylar nedeniyle ben mağdur oldum'' diye konuştu.
     Sanıklardan M.A. da ağabeyinin ifadelerine katıldığını belirterek, ''B.K'ye bizim evi nasıl buldun diye sorduğumda, 'Sen oraları karıştırma' diye cevap verdi. Benim olayla bir alakam yok, suçlamaları kabul etmiyorum'' dedi.
     H.S. ise inşaat işleri yaptığı sırada B.K. ile tanıştığını, bir gün içinde ne olduğunu söylemediği bir poşetle yanına geldiğini belirterek, ''Poşeti toprağa gömdü. Benden kendisine araç bulmamı da istedi, ben de kendisine bir tanıdığımdan araç buldum'' ifadesini kullandı.
     H.S, B.K'nin toprağa sakladığı poşeti de daha sonra görevlilere kendisinin gösterdiğini, poşette patlayıcı maddeler olduğunu bilmediğini söyledi.
     B.K. ise Hasanbeyli ilçesindeki olayın meydana geldiği sırada yapılan tükürük ve kan incelemelerinde olaya kendisinin karıştığının tespit edildiğini ancak o tarihte Kuzey Irak'ta olduğunu ileri sürerek, İskenderun ilçesindeki olaya da karışmadığını iddia etti.
     Sanıklardan, terörist grubun sorumlusu olduğu ileri sürülen K.Y. ile İskenderun'da roketatarı kullandığı ileri sürülen C.N. ise iddianamenin bütününün geç tebliğ edildiğini belirterek, savunmalarını bir sonraki duruşmada yapacaklarını kaydetti.
     Bunun üzerine sanıkların tutukluluk hallerinini devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.
    
     Olay
    
     Hatay'ın İskenderun ilçesinde 30 Mayıs 2010'da, İskenderun Deniz Üs Komutanlığı Şehit Er Remzi İlboğa Kışlası'ndaki nöbetçi değiştirme aracına, terör örgütü mensupları tarafından roketatar ve makineli tüfeklerle saldırı düzenlenmiş, olayda 6 asker şehit olurken 7 asker de yaralanmıştı.
     Osmaniye'nin Hasanbeyli ilçesinde 14 Eylül 2010'da meydana gelen olayda ise polis aracının geçişi sırasında kurulan mayınlı tuzak sonucu 2 polis yaralanmıştı.
     Adana 10. ve 8. Ağır Ceza Mahkemelerince hazırlanan iddianamede, terörist grubun sorumlusu olduğu iddia edilen K.Y. hakkında 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 200 yıl, roketatarı kullandığı ileri sürülen C.N. hakkında 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 320 yıl, diğer 7 sanık hakkında da ağırlaştırılmış müebbet ile 23 yıl arasında değişen hapis cezaları istemiyle dava açılmıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER