ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Aralık 2012 Cumartesi 11:21

İşitme engellilere elleriyle hutbe anlatılıyor

İşitme engellilere elleriyle hutbe anlatılıyor


Bursa’da işaret dili eğitimcisi Atilla Özmarangoz ve arkadaşları, işitme engelli vatandaşların ibadetini tam anlamıyla yerine getirebilmesi için 6 senedir Orhan Camii’nde elleriyle hutbe anlatıyor.

Engellilerin, cami ve din eğitimi verilen yerlerde hayatlarını kolaylaştırmak için harekete geçen Bursa Müftülüğü, camilerde engelliler için bir dizi tedbir aldı. Halen bazı camilerde asansör yaptırılmasına yönelik çalışmalar yürüten İl Müftülüğü, Orhan Camii'nde işitme engelliler için işaret diliyle cuma hutbesi uygulamasına da gönüllü eğitmenlerin desteği ile sürdürüyor. Bursa İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Orhan Camii’nde 6 senedir cuma hutbesini işaret diliyle tercüme eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü İşaret Dili Eğitimcisi Atilla Özmarangoz’a plaket takdim etti.

Engelsiz camiler hedefine yönelik çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Müftü Mahmut Gündüz, “Öncelikle bazı camilerde engelli vatandaşların rahatlıkla camiye girip çıkmaları için merdivenlere rampa yaptık. Başkanlığımız özellikle din eğitimi veren kurumların yapılarının engelli vatandaşlarımızı da kapsayacak şekilde gözden geçirilmesi, mevcut eksikliklerinin süratle giderilmesi konusunda kararlı. Çoğu engellinin ibadetleri sırasında çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını gözlemledik. Bizler de camilerimizde engelliler için ne yapılabilir konusunda bir dizi çalışma yaptık. Fiziki şartların yanı sıra işitme engelli cemaatin cuma hutbelerini kolaylıkla anlayabilmesi için işaret dili uzmanlarından yardım aldık.” dedi.

İşaret Dili Eğitimcisi Atilla Özmarangoz da şunları kaydetti: “Müftülüğün böyle bir uygulama başlattığını duyunca gönüllü olarak bu işe soyundum. Ben, en azından engelli olan bu kardeşlerimizin de Allah'ın emir ve yasaklarını bilmeleri hususunda vasıta oluyorum.”

Vatandaşlar da uygulamadan oldukça memnun. Cami cemaati uygulamayla ilgili, "Engellilere asıl gözünü kulağını kapatıp, onların varlığından bi haber olmak gerçek engelliliktir. Onların da hutbelerden faydalanmaları son derece mantıklı, son derece güzel bir uygulama” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER