ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 15:18

Isırılan kişi keneyi kendi çıkarabilir


Adını ölümlerle duyuran ve kene ısırığıyla bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’nın (KKHA) görüldüğü mevsime girildi. Vücuduna kene yapıştığını gören bir kişinin ilk yapması gereken, bilinenin aksine hayvanı uygun bir yöntemle bedeninden kendisinin çıkarması, ondan sonra hızla doktora başvurması gerektiği belirtiliyor.

Mart ayıyla birlikte vakaların görülmeye başlandığı dönüme girildiği uyarısında bulunan Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (Klimik) Genel Sekreteri Prof. Dr. Önder Ergönül, hastalığın en yoğun görüldüğü Tokat, Sivas, Kastamonu ve Yozgat illerinde yaşayanları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Antalya’da düzenlenen 16. Klimik Kongresi’nin basın toplantısına katılan Önder Ergönül, KKHA’nın Türkiye’de son 10 yıldır görüldüğünü, hastalığa bugüne kadar 7 bin kişini yakalandığını söyledi. Hastalık nedeniyle, biri doktor 5 sağlık çalışanı olmak üzere 400’e yakın insanın hayatını kaybettiğini anlatan Ergönül, ölüm oranının yüzde 5 olduğunu ifade etti.

Her yıl mart-nisan aylarında ortaya çıkan hastalığın ekime kadar görüldüğünü belirten Ergönül, hastalığın en fazla görüldüğü bölgenin Tokat, Yozgat, Kastamonu ve Sivas olmasına karşın görülmediği il bulunmadığını ifade etti. KKHA’nın kene ısırığı sonucu başlayan ateş, kas ağrısı gibi ilk bulguları gribe benzeyen ölümcül bir hastalık olduğunu kaydeden Ergönül, özellikle bu dört ilde yaşayanları riskli bir döneme girildiği konusunda ikaz ederek, dikkatli olmaları konusunda uyardı.

‘KENEYİ HEMEN ÇIKARIN’

Dışarıdayken, vücudu kene tutacak açık alanların kapatılmasını tavsiye eden Ergönül, tutunan kenenin ise derhal çıkarılması gerektiğini söyledi. Bunu kişinin kendisinin yapabileceğini anlatan Ergönül, beklemenin yanlış olduğu uyarısında bulundu. Ergönül şöyle konuştu: “Keneyi kişinin kendisinin çıkarması önemli. Kenenin tutunduktan sonra 12 saat içinde uygun bir yöntemle çıkarılması gerekiyor. Kenenin dışta kalan kısmını sıkmadan, mümkünse bir pensle, değilse eldiven takıp tırnakla çıkarmak gerekli. Paniğe kapılmadan bunu yapan avantajlıdır.” Ergönül, bunu yaparken kenenin patlatılmamasının önemli olduğunu vurgulayarak, “Kenesini çıkaran binlerce kişi ölmemiştir. ‘Çıkaran ölüyor’ gibi bir algı yanlış.” dedi. Kene çıkarıldıktan sonra vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğinin de altını çizen Ergönül, kene vücutta kaldığı sürece virüs kapma riskinin arttığını söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER