ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 09:36

İsimleri tek tek okudu

İsimleri tek tek okudu

ABD Başkanı Obama, ilkokula düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili olarak çok sert konuştu.ABD'nin Connecticut eyaletinde silahlı saldırı düzenlenen ilkokulda yapılan törende konuşan ABD Başkanı Barack Obama, "Bu trajedilere artık tolerans gösteremeyiz. Bu trajediler artık sona ermeli" dedi. Obama saldırıda yaşamını yitiren çocuk ve öğretmenlerin isimlerini tek tek okudu.

ABD'nin Connecticut eyaletinde Sandy Hook ilkokuluna yapılan saldırıda hayatını kaybeden 20'si çocuk 27 kişi için Newtown Lisesi'nde düzenlenen törene ABD Başkanı Barack Obama da katıldı. Törende duygusal bir konuşma yapan Obama, "Bu trajedilere artık tolerans gösteremeyiz. Bu trajediler artık sona ermeli" dedi.

Dualardan sonra konuşma yapan Başkan Obama, ailelerin ve yöneticilerin birinci görevinin çocukları korumak olduğunu söyledi. ABD Başkanı Obama, "Çocuklarımızı koruyamazsak diğer hiçbir işi doğru yapamayız. Millet olarak görevimizi yaptığımızı söyleyebiliyor muyuz? Çocuklarımızı her türlü tehlikeden koruyabildiğimizi dürüstçe söyleyebiliyor muyuz ?" sorusunu yöneltti.

"Dürüst olmak gerekirse bu soruların cevabı 'hayır" diye konuşan Obama, bu durumu değiştirmeleri gerektiğini dile getirdi.

Bu tür olayların önlenmesi için ülke olarak harekete geçmeleri gerektiğini ifade eden Obama, "Bu trajedilere artık tolerans gösteremeyiz. Bu trajediler artık sona ermeli" dedi.

Bu saldırıların önüne geçmek için ABD Başkanı olarak elinden geleni yapacağını ifade eden Obama, "Özgürlük adına her yıl çocuklarımıza yönelik gerçekleşen bu tür saldırılara izin mi vereceğiz " diye sordu.

'YALNIZ DEĞİLSİNİZ'

Ailelerin acılarını hiçbir sözün azaltamayacağını bildiğini de ifade eden Obama, Newtown sakinlerine hitaben "Yalnız değilsiniz" mesajını verdi.

Obama duygusal konuşmasında, saldırıda hayatını kaybeden öğretmenlerin ve öğrencilerin isimlerini tek tek okudu. Bu sırada salondan ağlama sesleri yükseldi.

KURBANLARIN AİLELERİNE ZİYARET

Başkan Obama, törenden önce de Newtown'da saldırıda hayatını kaybeden kurbanların aileleri ve saldırıya ilk müdahaleyi gerçekleştiren itfaiye ve polis görevlileriyle görüştü.

Törende, Müslüman, Yahudi, Hristiyan ve diğer inanç gruplarından din adamları kendi dini metinlerinden bölümler okudu.

Geçtiğimiz Cuma günü, 20 yaşındaki Adam Lanza, önce birlikte yaşadığı annesini öldürmüş, daha sonra Sandy Hook İlkokulu'na düzenlediği baskında 20'si çocuk ile 7 okul görevlisini katletmişti. Lanza, güvenlik görevlilerinin geldiğini fark etmesi üzerine intihar etmişti.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER