ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 21:22

Işılay Saygın: Türkçe Olimpiyatları halkın gönlüne taht kurdu


Türkçe Olimpiyatları tertip heyeti üyesi ve eski bakanlardan Işılay Saygın, Türkçe Olimpiyatları'nın Türk halkının gönlüne taht kurduğunu söyledi.

İzmir Kültürpark'ta gerçkeleşen açılışta tertip heyeti adına İzmirlileri selamlayan Işılay Saygın, "Amacımız, güzel Türkçemizi dünyada hak ettiği konuma getirmek, dilimizi sevdirmek, dilimizin daha yaygın şekilde kullanılmasını sağlamak." dedi. Tüm zamanlardan daha çok ihtiyaç duyulan dünyadaki barış hareketleri içinde Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın ilk ve tek sivil toplum hareketi olduğunun altını çizen Saygın, "Ülkemiz ve kültürümüzü dünyaya tanıtmak, ülkemiz ile dünya ülkeleri arasında barış ve diyalog köprülerinin kurulmasına katkı koyma, önemli bir gönüllülük çalışmasıdır. Olimpiyatların asıl mimarları olan öğretmenlerin ve Anadolu insanlarının birleşeni olarak ortaya çıkan bu hizmet, bugün hem devlet tarafından desteklenen hem de Türk halkının gönlünde taht kuran büyük bir projedir." şeklinde konuştu.

Saygın, 2003 yılında 17 ülke 62 öğrenci ile çıkılan yolda, 11. Türkçe Olimpiyatları'nın 140 ülke 2 bin finalist öğrencinin katıldığı büyük bir organizasyon haline dönüştüğünü kaydetti. Saygın, amaçlarının, Birleşmiş Milletler'e (BM) kayıtlı 193 ülkenin katılımını sağlamak olduğunu söyledi. Türkçe Olimpiyatları'nda bu yıl sloganın 'Evrensel Barışa Doğru' olduğunu ve sosyal paylaşım sitelerinden yapılan yarışmaya 14 bin kişinin katıldığı yarışma sonucunda belirlendiğini ifade eden Saygın, EXPO'ya adaylık sürecinde Kültür Şöleni'nin İzmir'de yapılmasının da kent adına çok güzel bir tanıtım fırsatı olduğunun altını çizdi.

Saygın, tüm İzmir halkını, 9 Haziran'da İzmir Atatürk Stadı'nda yapılacak olan Türkçe Olimpiyatları'nın İzmir ayağına davet etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER