ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2014 Çarşamba 22:02

IŞİD'in saldırılarından kaçan Iraklı Yezidiler Türkiye'de

IŞİDin saldırılarından kaçan Iraklı Yezidiler Türkiyede

Terör örgütü IŞİD'in saldırılarından kaçan Iraklı Yezidiler Şırnak'ın Silopi ilçesinde konutlara yerleştirildi.Yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kalan ve Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan yaklaşık 100 Yezidi vatandaş, Silopi ilçesi yakanlarında boş durumdaki konutlara geçti.

Yezidi vatandaşları konutlarda ziyaret eden Silopi Kaymakamı Suat Demirci ile Silopi Belediye Eş Başkanları Emine Esmer ve Seyfettin Aydemir, vatandaşlar için gerekli yardımın yapılacağını söyledi.

Irak tarafından kaçan yaklaşık 100 kişinin şu ana kadar barınmaları için konutlara yerleştirildiğini ifade eden Kaymakam Demirci, Yezidilere yardım yapılması için AFAD ile irtibata geçeceklerini ve en kısa zamanda gerekli yardımların ulaştırılacağını belirtti.

Aydemir ise belediye olarak yerlerini, yurtlarını terk etmek zorunda bırakılan Yezidi vatandaşlar için her türlü desteğin sağlanacağını kaydederek, görevlendirilen belediye çalışanları tarafından ihtiyaç listelerinin hazırlanmaya başlandığını, yardımlarının bu geceden itibaren başladığını ifade etti.

Öte yandan konutlara elektrik de verilmeye başlandığı bildirildi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER