ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2014 Çarşamba 16:23

IŞİD protestolarında ölü sayısı 19'a yükseldi

IŞİD protestolarında ölü sayısı 19a yükseldi

Diyarbakır, Siirt'in Kurtalan ilçesi Van ve Batman'da çıkan olaylarda 19 kişi hayatını kaybetti.


Terör örgütü IŞİD'in Kobani'ye saldırmasını protesto etmek için düzenlenen gösterilerilerde olaylar çıktı. Diyarbakır, Siirt, Van ve Batman'da çıkan olaylarda 19 kişi hayatını kaybetti.

SİİRT İL MERKEZİNDE 1 KİŞİ ÖLDÜ

Siirt il merkezinde bugün öğle saatlerinde çıkan olaylarda ise 19 yaşındaki Davut Naz silahla vurularak hayatını kaybettiği belirtildi.
 
DİYARBAKIR'DA ÖLEN 10 KİŞİDEN 8'İNİN KİMLİKLERİ AÇIKLANDI

Diyarbakır'da dünkü olaylar sırasında çoğu ateşli silahla vurularak ölen 10 kişiden 8'inin kimlikleri açıklandı. Bu kişilerin Turan Yavaş, Süleyman Kale, Yusuf Tokar, Mahmut Enes, Riyat Güneş, Mahsun Çoban, Hasan Gökyüz ve Ahmet Dağkak olduğu belirtildi.

HAMİT CANER VAN'DA TOPRAĞA VERİLDİ

Van'da Kobani’ye yönelik saldırıları protesto etmek için dün öğle saatlerinde başlayan olaylar sırasında ölen 55 yaşındaki Hamit Caner Van Selimbey Mahallesindeki mezarlıkta toprağa verildi.

MARDİN'DEKİ OLAYLARDA 3 KİŞİ ÖLDÜ

Mardin Valiliği'nden olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, "06.10.2014 tarihinde ilimiz genelinde Kobani'ye destek adı altında yapılan sokak olayları esnasında ilimiz Derik/Üçyol mevkiinde yolu kapatmaya çalışan göstericiler ile aracıyla yoldan geçmekte olan bir vatandaş arasında yaşanan gerginlikte 1 vatandaşımız; yine Dargeçit ilçe merkezinde bir işyeri sahibi ile göstericiler arasında yaşanan gerginlikte 2 gösterici hayatını kaybetmiş, 1 gösterici de yaralanmıştır.İlimize dışarıdan gelen takviye kuvvetlerle olaylara müdahale edilmeye devam edilmektedir.Ayrıca dün saat 17.00 itibariyle 6 ilçemizde ilan edilen sokağa çıkma yasağı Derik İlçesi hariç bugün öğle saati itibariyle kaldırılmıştır" denildi.

BATMAN'DA 1 ÖLÜ
 
Sokağa çıkma yasağı bulunan Batman'da iki gün süren olaylarda İstanbul'dan yakınlarını bayram ziyaretine geldiği belirtilen 23 yaşındaki Emrah Demir dün çıkan olaylarda silah ile vurularak yaşamını yitirdi.

KURTALAN'DA 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
 
Siirt'in dün akşam saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen Kurtalan İlçesi'nde çıkan silahlı kavgada 2 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı. Açılan ateşte göstericilerden Yusuf Çelik ile Muhdi Erdoğan hayatını kaybettiği öğrenildi.

VARTO'DA 1 ÖLÜ

MUŞ'un Varto İlçesi'nde, Suriye'nin Kobani kentine yönelik IŞİD saldırısını protesto protesto için yapılan gösteriler sırasında açılan ateşle, 25 yaşındaki Hakan Buksur hayatını kaybetti

VALİLİK AÇIKLAMASI

Mardin Valiliği'nden olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, "06.10.2014 tarihinde ilimiz genelinde Kobani'ye destek adı altında yapılan sokak olayları esnasında ilimiz Derik/Üçyol mevkiinde yolu kapatmaya çalışan göstericiler ile aracıyla yoldan geçmekte olan bir vatandaş arasında yaşanan gerginlikte 1 vatandaşımız; yine Dargeçit ilçe merkezinde bir işyeri sahibi ile göstericiler arasında yaşanan gerginlikte 2 gösterici hayatını kaybetmiş, 1 gösterici de yaralanmıştır.İlimize dışarıdan gelen takviye kuvvetlerle olaylara müdahale edilmeye devam edilmektedir.Ayrıca dün saat 17.00 itibariyle 6 ilçemizde ilan edilen sokağa çıkma yasağı Derik İlçesi hariç bugün öğle saati itibariyle kaldırılmıştır" denildi. 

Suriye'nin Kobani kentine IŞİD saldırılarını protesto sırasında çıkan olaylarda 10 kişinin öldüğü, bir çok banka, kamu binası ve işyerinin yakılıp tahrip edildiği Diyarbakır'da, sokağa çıkma yasağı yarın saat 06.00'ya kadar uzatılırken, kentin stratejik noktalarına askeri birlikler konuşlandırıldı. Diyarbakır'da 2006 yılı mart ayında 10 kişinin öldüğü olayların ardından ilk kez kente inen askerler, zırhlı araçlarla önlem aldı. Sokağa çıkma yasağının uzatıldığının geç öğrenilmesi nedeniyle çok sayıda özel araç Diyarbakır caddelerinde dolaştı, bazı yerlerde yasağa uyulmadığı gözlendi.

Olaylar nedeniyle Diyarbakır Valiliği dün, bu sabah saat 07.00'ye kadar aldığı sokağa çıkma yasağını, yarın saat 06.00'ya kadar uzattı. Daha önce merkez Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir ilçeleri ile Bismil, Silvan ve Lice ilçelerindeki sokağa çıkması yasağı genişletildi. Çınar, Eğil, Ergani, Dicle, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp ilçeleri de yasak kapsamına alındı. Kentteki ilk ve orta dereceli okullarda bugün eğitime ara verildi, kamu personeli izinli sayıldı.

ASKER 8 YIL SONRA SOKAKLARDA

Diyarbakır'da 12 Eylül askeri harekatının ardından ilk kez sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, yine aynı dönemin ardından ilk kez de askerler tank ve zırhlı araçlarla kentte konuşlandırıldı.

Diyarbakır'da 2006 Mart ayında meydana gelen 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar sırasında askerler, zırhlı araçlar olmadan indikleri kent merkezinin değişik noktalarında görevlendirilmişti.

VALİLİK ASKER İSTEDİ

Kentte iki gündür çıkan olayların ardından Diyarbakır Valiliği'nin talebi üzerine 7'nci Kolordu Komutanlığı ve İl Jandarma Komutanlığı’ndan askeri birlikler tank ve zırhlı araçlarla kent merkezine indi.

Askerler, stratejik noktalarda konuşlandırıldı. Sabah saatlerinden itibaren kent merkezinde sivil polis araçları devriye gezerken, öğle saatlerinden itibaren zırhlı polis araçları da devriyeye katıldı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ UZATILDIĞI GEÇ ÖĞRENİLDİ

Polis ekipleri kentte iki gün süren olaylarda yollara kurulan barikatları kaldırdıkları görüldü. Diyarbakır Valiliği'nin sokağa çıkma yasağı uygulamasını uzattığını bugün saat 03.20'de açıklamasından haberi olmayanlar, sabah erken saatlerde işlerine gitmek için yola çıktı.

Polis ekipleri sık sık anons yaparak sokağa çıkma yasağı bulunduğu ve vatandaşların buna uymasını istedi. Kentte çok az sayıda taksi ve bazı minibüsler çalıştı. Polis ekipleri de kentin önemli noktalarında yoldan geçen araçlarda arama yaptı. Sokağa çıkma yasağı denetimi öğle saatlerinde sıklaştırıldı.

Kentte eczaneler, fırınlar ve akaryakıt istasyonları dışında işyerleri açılmazken, mahalle aralarında bazı bakkalların açık olduğu gözlendi.

OLAYLARIN İZLERİ SAVAŞI ANDIRIYOR

Diyarbakır'da çıkan olaylar nedeniyle kent merkezinde bazı cadde ve sokaklar adata savaş alanına döndüğü bugün görüldü. Kamu ve özel bankalar ile duraklar olmak üzere bir çok yer ateşe verildiği.

Özellikle Yenişehir ilçesinde Ekinciler ve Gevran caddeleri üzerinde bulunan bankalar, mobese direkleri ve elektrik direklerinin yol kapamak için devrildiği ve halen yerlerinde durduğu ve yolların temizlenmediği görüldü.

FIRINLAR ÖNÜNDE KUYRUK

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle evlerinden dışarı çıkamayanlar özellikle ekmek sıkıntısı çekti. Vatandaşlar evlerine yakın fırınlara giderek 2-3 günlük ekmek almak isteyince, fırınların önünde uzun kuyruklar oluştu.

Kentin önemli kavşaklarını tutan askerler ve çevik kuvvet ekipleri herhangi bir toplanmaya ise izin vermedi.

DTK BİNASINDA ARAMA

Diyarbakır'da bugün saat 07.00 sıralarında polis Özel Harekat Timleri merkez Yenişehir İlçesi'nde bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasına girip arama yaptı. Yaklaşık 30 dakika binada kalan polislerin binadan hiç bir şey almadan ayrıldığı bertildi. DTK Genel Başkan Yardımcısı ve HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, polisin binanın arka kapısını kırarak, içeri girip arama yaptığını söyledi.

VAN'DA YARALANAN 1 KİŞİ HASTANEDE HAYATINI KAYBETTİ

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLEN ERCİŞ, DEPREMDEN ÇIKMIŞ GİBİ TAHRİP OLDU

VAN'da, Kobani'ye yönelik IŞİD saldırılarını protesto eylemleri kenti savaş alanına çevirdi. 55 yaşındaki Hamit Caner'in hayatını kaybettiği olaylarda, onlarca araç ve işyeri yakıldı ve bankaların ATM'leri zarar gördü. Van ve Hakkari'nin ilçelerinde kepenkler açılmazken, Van'ın Erciş İlçesi'ndeki sokağa çıkma yasağı ise devam ediyor.
Van'ın Erciş, Muradiye, Çaldıran, Başkale; Hakkari'nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde dün öğlen saatlerinde başlayan olaylar gece boyunca sürdü. Onlarca işyerinin, bazı banka şubelerinin ateşe verildiği Erciş İlçesi'nde saat 18.00'de Vallik ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan ederken, Van kent merkezine ise çok sayıda jandarma ekibi sevk edildi. Merkezde konuşlanan jandarma ekipleri, olası bir saldırıya karşı sabaha kadar hazır bekletildi.

1 KİŞİ ÖLDÜ

Cadde ve sokakların adeta sava alanına döndüğü Van'da bir çok kişi yaralandı. Serhat Mahallesi'nde ateşli silahla başından yaralandığı ileri sürülen 55 yaşındaki Hamit Caner kaldırıldığı Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sabaha doğru kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

ARAÇLAR VE İŞYERLERİ YAKILDI

Olayların sabaha kadar sürdüğü Van'da acı bilanço ise günün aydınlanması ile birlikte ortaya çıktı. Sokak aralarında onlarca araç ve işyeri ateşe verilirken, bir çok banka ATM'si ve yüzlerce işyerinin ise camları kırıldı. Cadde ve sokak aralarına kurulan barikatlar, tahrip edilen tabelalar, yerinden sökülen trafik ışıkları ve mobese direkleri kente savaş görüntüsü verdi.

ERCİŞ'TE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SÜRÜYOR

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Erciş İlçesi'nde ise Atatürk ve İnünü Caddeleri'nde yakılan ve tahirip edilen onlarca işyerlerinden sabah saatlerinde bile dumanların yükseldiği görüldü. Günün aydınlanması ile birlikte adeta deprem ve savaş görmüş bir manzara oluşturan işyerlerine koşan vatandaşlar, büyük zararlarla karşı karşıya olduklarını belirtirken, bazılarının da gözyaşlarına hakim olmadığı gözlendi.

KEPENKLER KAPALI

Kobani protestoları yüzünden ağır bir bilonçunun yaşandığı Van, Hakkari ile Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli'de bugün kepenkler açılmadı. Nöbetçi fırın ve eczane dışında işyerlerinin kapalı olduğu kent merkezi ve ilçelerde polisin aldığı güvenlik önlemleri ise sürüyor.

KURTALAN'DA SİLAHLI KAVGA: 2 ÖLÜ, 5 YARALI

Siirt'in dün akşam saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen Kurtalan İlçesi'nde çıkan silahlı kavgada 2 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

Olay, dün saat 17.30 sıralarında DBP tarafından yapılan basın açıklamasının ardından bir grup yürüdükleri Ak Partili Kurtalan Belediye binasına molotof ve çevresine molotoflu saldırıda bulundu. Molotofların isabet ettiği bir zabıta aracı ile cenaze taşıma aracı yandı. Bu sırada belediye bahçesinde bulunan Ak Partili Belediye Başkanı Nevzat Karatay'ın yakınları göstericileri korkutmak için havaya ateş açtı. Belediye önünden dağılan göstericiler, Belediye Başkanı Nevzat Karatay ve yakınlarının iş ve evlerine saldırdı. Başkan Karatay'ın yakınları silahlanarak işyerlerinin önüne giderek göstericilere rastgele ateş açtı. Açılan ateşte göstericilerden Yusuf Çelik ile Muhdi Erdoğan hayatını kaybederken, Cihan Ecer, Hikmet Baydan, Mehmet Çiçek, Necmettin Çelik ve Kurtalan eski Belediye Başkanı BDP'li Necat Yılmaz'ın oğlu Cüneyt Yılmaz yaralandı.

Yaralılar Siirt Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınırken, Cüneyt Yılmaz'ın hayati tehlikesinin sürdüğü belirtildi.

BATMAN'DA 1 KİŞİ ÖLDÜ, ASKER ŞEHRE İNDİ

Batman'da dün çıkan olaylarda Turgut Özal Bulvarı mevkiinde 23 yaşındaki Emrah Demir, vücuduna isabet eden kurşunlarla ağır yaralandı. Batman Bölge Devlet Hastanesi'ne sevk edilen Demir, yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. İki gündür süren olaylar nedeniyle Valiliğin sokağa çıkma yasağının yanı sıra okulları bir gün (Çarşamba) tatil ettiği Batman'da, akşam saatlerinde İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı askerler kent merkezine indi. Kentte güvenlik en üst seviyeye çıkarılırken, polis araçlarından halka

NUSAYBİN'DE YASAĞA RAĞMEN OLAYLAR SÜRDÜ

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde sokağa çıkma yasağına rağmen göstericiler, cadde ve sokakları barikatlarla kapattı. Banka şubeleri ile Mobese kameralarına saldıran gruplara polis zaman zaman müdahale etti. İlçenin bir çok mahallesinden gece boyunca silah seslerinin yükseldiği duyuldu. İlçenin Selahaddirn Eyyubi Mahallesi Sakarya Caddesi üzerinde bulunan özel bir banka şubesi molotof atılarak yakıldı. İçeriye giren saldırganlar eşyalara büyük hasar verdi. Çıkan yangında şube tamamen kullanılamaz hale gelirken, itfaiye ekipleri yangını güçlükle söndürdü.

Mardin'in sokağa çıkma yasağının uygulandığı Kızıltepe İlçesi'nde gece olayların sürmesi üzerine askeri birlikler ilçe merkezine indi. İlçenin önemli bölgelerinde konuşlandırılan askerlerin zaman zaman olaylara müdahale ettiği belirtildi.

TUNCELİ'DE OLAYLAR ÇIKTI: 5 GÖZALTI

Tunceli'de IŞİD'ı protesto etmek için yaklaşık 3 bin kişi yürüyüş düzenledi. Yürüyüşün ardından kent merkezindeki Şehit Nahit Bulut Polis Merkezi'nin önüne gelen gruplara önlem alan polis, göstericilere anons yaparak taş atmamaları konusunda uyardı. Ancak gruplar anonslara aldırmadan polis merkezini taş ve havai fişekler attı. Polis, saldırganlara gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti. Ara sokaklara kaçan göstericiler, banka şubeleri ve bazı marketlere saldırıp zarar verdi. Gece geç saatlere kadar olayların sürdüğü Tunceli'de 5 kişi gözaltına alındı.

ŞIRNAK VALİSİ'NDEN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Şırnak'ta gün boyu süren olayların ardından Vali Hasan İpek, provokasyon uyarısında bulundu. Vali İpek, "Son zamanlarda, Kobani (Aynel Arap) de, IŞİD terör örgütünce gerçekleştirilen saldırılar sonucunda, zor durumda olan Kürt kardeşlerimizin yaşadıkları, hepimizin ortak üzüntüsüdür. Bu durum dolayısıyla, siz Şırnaklı vatandaşlarımızın hislerinin ve hassasiyetinin farkındayım. Ancak; bu olayı bahane ederek, ilimizde 90'lı yılları andıran ve "Çözüm Süreci ile bağdaşmayan provokasyon eylemleri görülmektedir. Siz sağduyulu Şırnaklı vatandaşlarımın, bu provokasyonlar ile şiddet eylemlerine karşı dikkatli olmasını ve destek vermemesini, önemle rica ediyorum" dedi.
Şırnak'ta yolları kapatan göstericiler gün boyu ve gece polisle çatıştı.

SİLOPİ'DE BANKA ATEŞE VERİLDİ

Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde dün gece yol kapatan göstericiler polisle çatışırken, ilçe adeta savaş alanına döndü. İlçenin giriş ve çıkışlarını barikatlarla kapatan göstericilere polis ekipleri dağılmaları yönünde uyarılarda bulundu. Göstericilerin molotof ve taşla karşılık vermesi üzerine polis gaz bombası ve basınçlı su ile müdahale etti.

Olaylar sırasında Türkiye Kömür İşletmelerine ait Dicle Mahallesi'ndeki lojmanlara saldırgan gruplar burada özel bir termik santrale ait 7 araçla bir iş makinesini yaktı. Göstericiler yıkılan mobese direğine 20 metre uzaklıktaki ikinci mobese direğini de yerinden söken göstericileri dağıtmak için polis gaz bombaları ile müdahale etti.

Özel bir banka şubesine saldıran göstericiler, içeriye girerek bankaya ait demirbaş ve evrakları sokaklara savurduktan sonra bankayı molotoflarla ateşe verdi. Göstericiler ilçedeki 2 banka şubesine daha saldırdı. Dün yakılan özel dershaneye bir kez daha saldırıldı. Barbaros Mahallesinde toplanan bir grup gösterici ise Vatan İlkokulu'na saldırarak okulu ateşe verdiler. Ofis Mahallesinde toplanan 50 kişilik yüzleri kapalı farklı bir grup ise İlçe Jandarma Komutanlığı'na molotof kokteylleri ile saldırdı. Jandarma ekipleri ve polis ekipleri göstericileri dağıtmak için basınçlı su ve gaz bombası kullandı. Polis göstericiler dağıtmak için zaman zaman havaya ateş açtı. İlçenin farklı noktalarında polis ile göstericiler arasındaki çatışmalar gece boyunca devam etti.

CİZRE'DE SURİYE SINIRINA YÜRÜDÜLER

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde DBP ilçe binası önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişi Cizre ile Mardin'in Nusaybin ilçeleri arasında bulunan Saklan Deresi mevkiindeki sınır tel örgütlerini kaldırarak Suriye'de Kürtlerin denetiminde bulunan Rojava bölgesine doğru yürüdü. Sınır kesiminde bulunan askerlerin nöbetçi kulübelerine Abdullah Öcalan posterleri ve YPG flamaları asan grubu askerler havaya ateş açarak durdurmak istedi. Grubun durmaması ve yürüyüşüne devam etmesi üzerine askerler daha sonra bir tepeye çekildi. Suriye tarafından da YPG'liler ile köylüler Cizre'den giden grubu karşıladı. Cizre'den giden ve Suriye'den gelen grup daha sonra birbirine karıştı. Suriye sınır kesiminde eylemlerini sürdüren binlerce kişi nöbet eylemine başlarken, bazı vatandaşlar ise sınırda çadırlar kurmaya başladı. Cizre ilçe merkezinde ise yol kapatan göstericiler polisle çatışmayı sürdürüyor.

VAN ŞEHİR MERKEZİNE JANDARMA KONUŞLANDI

Kobani'ye yönelik saldırıları protesto etmek için dün öğle saatlerinde başlayan olaylar, kentin bazı mahallelerinde gece de devam etti. Protesto gösterisine katılan bir grup, Kazım Karabekir Caddesi üzerinde bulunan bir alışveriş merkezini de ateşe verdi. Tamamen yanan alışveriş vermezindeki yangına itfaiye ekipleri müdahale etti.

Alevler söndürülürken, Van şehir merkezine çok sayıda jandarma ekibi de sevk edildi. Merkezde konuşlanan jandarma ekipleri olası bir saldırıya karşı hazır bekletildi.

Bu arada, kentteki olaylar nedeniyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ), eğitime için 1 günlüğüne ara verildi. Kararın senato tarafından alındığı belirtildi.

HAKKARİ'DE REKTÖRLÜK BİNASI VE ARACI ATEŞE VERDİLER

Hakkari kent merkezinde başlayan olaylar akşam saatlerinde de devam etti. Pehlivan Mahallesi'nde bulunan Hakkari Üniversitesi Rektörlük binası önünde bir araya gelen yüzleri kapalı yaklaşık 100 kişilik grup, ateş yakıp yola barikat kurdu. Daha sonra rektörlük binasını taş yağmuruna tutan grup, binanın zemin katını ve binanın alt kısmında bulunan garajı ateşe verdi. Gruptakiler, rektörlüğün yan tarafına park edilen resmi plakalı aracı da yola getirip ateşe verdi. Bir anda alevler arasında kalan araç, büyük bir gürültüyle patlarken, olay yerine gelen polis ekipleri göstericilere göz yaşartıcı bomba ve basınçlı suyla müdahalede bulundu.

Akşam saatlerinde kent merkezindeki belediye binası önüne gelip tencere ve tava çalarak eylem yapan, daha sonra YPG ile ilgili sinevizyonu izleyen gruba polis müdahalede bulundu. Kent merkezindeki bütün mahallelerinde devam eden olaylarda, yollara barikat kurulup, ateş yakılırken, yoldan geçen araçlarda da kimlik kontrolü yapıldı.

Şemdinli İlçesi'nde de DBP İlçe örgütü tarafından organize edilen yürüyüş öğleden sonra başladı. Yürüyüş, 2 kilometre mesafedeki Şemdinli Küçük Sanayi Sitesi kavşağına kadar devam etti. Yürüyüşün ardından yola barikat kurup eylem yapan gruba polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Göstericilerde polise taş atarak karşılık verdi. Bu arada ilçe girişine barikat kuran bir grup, yolu trafiğe kapattı. İlçede gerginlik sürüyor.

Çukurca İlçesi'nde de saat 17.00'de başlayan yürüyüş, oturma eylemi ile devam etti. Daha sonra göstericiler ilçe merkezinin belli noktalarında barikat kurarak polise havai fişek, molotof ve taş attı. PTT ve Ziraat Bankası ATM'lerini molotof atarak kullanılamaz hale getiren grubu, polis tazyikli su ve gaz bombası kullanarak dağıtmaya çalıştı. Göstericilerin eylemi ara sokaklarda bir süre devam etti.

HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ'NDE EĞİTİME ARA VERİLDİ

Hakkari Üniversitesi'nde kentte 2 gündür yaşanan olaylar ve rektörlük binasındaki garaj ile bazı araçların da ateşe verilmesi nedeniyle önümüzdeki pazartesi gününe kadar eğitim ve öğretime ara verildi.

MUŞ'TA OLAYLAR GECE DE DEVAM ETTİ

Muş'un Varto İlçesi'nde, Suriye'nin Kobani kentine yönelik IŞİD saldırısını protesto etmek için yapılan gösteriler sırasında açılan ateşle ölen 25 yaşındaki Hakan Buksur'un cenazesi otopsinin ardından Muş Devlet Hastanesinden alındı. Ambulansla cenaze İstasyon Caddesi boyunca göstericiler eşliğinde Karayolları Kavşağına kadar taşındı. Cenaze daha sonra Varto'ya götürüldü.

Bir grup gösterici de bir marketi yağmalayarak ateşe verdi. Yola barikat kuran grup polise taş ve havai fişekle saldırdı. Polis tazyikli su ve biber gazıyla göstericilere müdahale etti. İstasyon Caddesi Yeşilce Mahallesi etrafından başlayan olaylar gece geç saatlere kadar devam etti.

ADANA'DA PROTESTOCULAR POLİS MERKEZİNE SALDIRMAK İSTEDİ

ADANA'da IŞİD'in Kobani'ye saldırılarını protesto eden grup, Hürriyet Polis Merkezi'ne taş ve molotof kokteyli kullanarak saldırmak istedi. Polisin havaya ateş açmasıyla püskürtülen grup, karakola zarar veremeden dağıtıldı.

Merkez Seyhan İlçesi'ndeki Hürriyet Mahallesi ile çevre mahallelerde toplanan yaklaşık 80 kişilik grup, Güney Kuşak Bulvarı üzerinde çevreye ve polis araçlarına molotof kokteyli attı. Daha sonra Güney Kuşak Bulvarı üzerinden Hürriyet Polis Merkezi istikametine ilerleyen grup, karakola saldırmak istedi. Karakolda bulunan polis ekiplerinin havaya ateş ederek uzaklaştırmaya çalıştığı grup, daha sonra bir aracın camlarını kırıp el frenini indirdikten sonra vitesi ileri alıp aracı ateşe vermek istedi. Molotof kokteyli atılan araçta kısa süreli yangın olsada, alev almadı.

Kentin birçok noktasında protesto gösterilerinin olması nedeniyle yoğunluk içerisinde olan TOMA ve akrep araçları yaklaşık 15 dakika sonra karakol önüne gelerek gruba müdahale etti. Ara sokaklara dağılan protestocular, çevre mahallelerdeki protestocuların arasına katıldı.

Çevredeki evlerden karakol önüne inen vatandaşlar da gruba tepki gösterdi. Bazı vatandaşlar yanlarında getirdikleri sapanlarla protestoculara taş attı. Yaklaşık 1 saat süren olayda gözaltına alınan ya da yaralanan olmadı.

MERSİN'DE OLAYLI IŞİD EYLEMİ: 20 GÖZALTI

MERSİN'de yolu trafiğe kapatarak yürüyüş yapan eylemciler IŞİD'in Kobani'ye saldırılarını protesto etti. Eylemin ardından ara mahallelere dağılan eylemcilere müdahale eden polis 20 kişiyi gözaltına aldı.

Merkez Akdeniz İlçesi İstiklal caddesi üzerinde bulunan Özgür Çocuk Parkı önünde toplanan binlerce kişi, 'Katil IŞİD hesap verecek', 'Katil IŞİD işbirlikçi AKP', 'Kobani yalnız değildir' sloganları atarak 5 kilometre uzaklıktaki Yenişehir İlçesi Forum Alışveriş Merkezi önüne kadar yürüdü. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde yürürken zaman zaman çevreye zarar veren eylemciler, çöp konteynerlarını ateşe vererek yolu trafiğe kapattı. PKK ve PYD lehine Kürtçe ve Türkçe sloganlar atan eylemciler, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde bir süre oturma eylemi yaptı. Grubun geri dönüş yoluna geçtiği sırada kalabalığın içerisine giren bir araç sürücüsü ile gruptan bazı kişilerin tartışması sonucu, eylemciler araca saldırdı. Taş ve sopalarla aracın ön camını kıran eylemciler, aracın olay yerinden uzaklaşması sonucunda sakinleşti.
İstiklal caddesi üzerinde bulunan bir evin balkonunda asılı olan Türk Bayrağı'nı gören eylemciler, balkondaki vatandaşın bayrağı sallaması üzerine evi taş yağmuruna tuttu. Binanın giriş kapısının camlarını da kıran eylemciler, çevredeki onlarca reklam panoları ve otobüs duraklarının camlarını kırarak sprey boya ile yazılar yazdı. Yaklaşık 2 saat boyunca yürüyüş eylemi yapan göstericilerden bazılarının ara mahallelerde olayları sürdürmesi sonucunda 20 kişi gözaltına alındı.

TARSUS'TA OLAYLI PROTESTO: 1'İ POLİS 2 YARALI

MERSİN'in Tarsus ilçesinde IŞİD'in Kobani'ye saldırılarını protesto eden grup, Tarsus Anadolu Öğretmen Lisesi'ni ateşe verdi. Okul bahçesindeki ağaçlar yanarken, müdahale eden itfaiye ekipleri de protestocular tarafından taş yağmuruna tutuldu. Olayda bir polis ve bir de itfaiye eri yaralandı.

IŞİD'in Kobani'ye saldırılarını protesto etmek amacıyla Fahrettinpaşa, Fevzi Çakmak, Kavaklı, Şahin, Barbaros, Tozkoparan, Zahit ve Çağlayan Mahallelerinde gösteriler düzenlendi. Yolları kapatan, lastik yakan, molotof kokteyli ile çevreye saldıran göstericilere polis ekipleri TOMA ve akrep araçlarıyla müdahale etti. Şahin Mahallesi'nde bulunan Tarsus Anadolu Öğretmen Lisesi önünde toplanan bir grup ise okul bahçesine molotof kokteyli attı. Ağaçların tutuşmasıyla zarar gören okula itfaiye ekipleri müdahale etti. Söndürme çalışmaları sırasında tekrar toplanan grup, itfaiye erlerini taş yağmuruna tuttu. Olayda bir itfaiye eri ile bir polis yaralandı.

HEMZEMİN GEÇİT KULLANILMAZ HALE GELDİ

Çıkan olaylarda Kavaklı Mahallesi'nde bulunan hemzemin geçit kulübesi de ateşe verildi. Kulübe kullanılmaz hale gelirken, Mersin-Adana tren seferleri durduruldu. Ayrıca gösterilerde atılan molotof kokteyli nedeniyle üç ev ve bir Aile Sağlık Merkezi yanarak, küle döndü.

GAZİANTEP, ŞANLIURFA VE ADIYAMAN'DA IŞİD GERGİNLİĞİ: 14 POLİS YARALI

GAZİANTEP, Şanlıurfa ve Adıyaman'da IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için toplanarak çöp konteynırlarını devirip ateş yakan, araç ve işyerlerine de zarar veren gruplar, dağılmaları yönünde uyarılarda bulunan güvenlik güçlerine taş, molotof kokteylli ve havai fişeklerle saldırdı. İşyerleri ve araçlara zarar veren gruplara biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi. Adıyaman'da 14 polisin yaralandığı olaylarda, çok sayıda işyeri ve araçta hasar oluştu. Birecik'te göstericilerin ateşe verip uçuruma yuvarladığı aracın sivil polislere ait olduğu öne sürüldü.

Gaziantep'te IŞİD'in Suriye'deki Kürtlere yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla izinsiz gösteri yapmak isteyen 100 kişilik grup, akşam saatlerinde Beybahçe Mahallesi'nde toplandı. Polis, yüzlerini poşularla gizleyen çoğunluğu gençten oluşan grubu dağılmaları yönünde uyardı. Yapılan uyarılara rağmen dağılmayarak çöp konteynırlarını devirip ateşe veren gruptakiler, polise taş, molotof kokteyli ve havai fişek atmaya başladı. İşyerleri ve araçlara zarar veren gruba polis tarafından biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi.

HASTANEYE GİDEN AİLENİN BULUNDUĞU OTOMOBİLE ZARAR VERİLDİ

Bu sırada yoldan geçen ve içerisinde hastaneye gittikleri öğrenilen bir ailenin bulunduğu otomobil de göstericilerin saldırısına uğradı. Camları kırılan otomobilin içersinde mahsur kalan aile, polis tarafından bölgeden uzaklaştırıldıktan sonra hastaneye götürüldü. Göstericilerin attığı bir molotof kokteyli de akrep denilen zırhlı polis aracına isabet etti. Araçta çıkan yangın, TOMA'dan su sıkılarak söndürüldü. Müdahaleyle gruptakiler ara sokaklara dağılırken, kentteki gerginlik gece geç saatlere kadar sürdü.

ŞANLIURFA'DA ATILAN MOLOTOF EVDE YANGIN ÇIKARDI

Şanlıurfa'da, IŞİD'in Kobani'deki saldırılarını protesto etmek amacıyla korsan gösteri düzenleyen, polise; taş, molotof kokteyli, şişeler atan grup, biber gazlı ve basınçlı suyla müdahale edilerek dağıtıldı. Atatürk Bulvarı'nda akşam saatlerinde toplanan bir grup, yürüyüş yapmak istedi. Yürümelerine izin verilmeyen ve dağılmaları yönünde uyarılan gruptakiler, polislere taş ve şişeler atmaya başladı. Gruptakilerin attığı bir molotof kokteyli, bulvar üzerindeki bir evin balkonunda yangın çıkardı. Paniğe neden olan yangın, müdahale sonucu kısa sürede söndürülürken; polis, gruba basınçlı su ve biber gazıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından kalabalık ara sokaklara dağılırken, kentteki güvenlik önlemleri arttırıldı.

BİRECİK'TE POLİS ARACININ YAKILDIĞI İDDİASI

Şanlıurfa'nın Birecik, Ceylanpınar ve Viranşehir ilçelerinde de korsan gösteri düzenleyerek araç ve işyerlerine zarar veren gruplara basınçlı su ve biber gazıyla müdahale edildi. Birecik'te, Kurtuluş Mahallesi'nde toplanan kalabalık, Şanlıurfa karayolunda korsan gösteri düzenledi. Yolu trafiğe kapatan gruptakiler, araçlara da zarar verdi. Kalabalığın ateşe verip uçuruma yuvarladığı bir aracın sivil polislere ait olduğu öne sürüldü. Ulaşımın yaklaşık yarım saat sağlanamadığı karayolu, polisin gazlı ve sulu müdahalesinin ardından yeniden trafiğe açıldı.

CEYLANPINAR'DA BANKALARIN CAMLARI KIRILDI

Ceylanpınar İlçesi'nin Gazi ve Viranşehir Mahalleleri'nde toplanan kalabalık grup, çöp konteynırlarını ateşe verip bankaların camlarını kırdı. Parklardaki aydınlatma lambalarına da zarar vererek polise taş, havai fişek ve molotof kokteyli atan grup, biber gazlı ve basınçlı sulu müdahaleyle dağıtıldı.

VİRANŞEHİR'DE MİLLETVEKİLİNİN MARKETİ ZARAR GÖRDÜ

Viranşehir İlçesi'nde, Ceylanpınar karayolunda toplanan göstericiler, işyerlerine taş atarak zarar verdi. Aralarında Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Akyürek'in sahibi olduğu marketin de bulunduğu ilçedeki birçok işyeri ve bankaların para çekme makineleri zarar gördü. Göstericiler, polisin gazlı ve basınçlı sulu müdahalesiyle ara sokaklara dağıldı.

SİVEREK'TE GERGİNLİK: 11 GÖZALTI

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde, IŞİD'in Kobani'ye saldırılarını protesto etmek isteyen gruba biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi. Gösteriye katılan 11 kişi gözaltına alındı.
İlçe merkezindeki kaymakamlık önünde gece geç saatlerde toplanarak korsan gösteri düzenleyen grup, çöp konteynırlarını devirip ateşe vererek yola barikat kurdu. Uyarılara rağmen dağılmayarak polise taş atan gruba biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi. Gruptakiler, müdahaleyle ara sokaklara dağılırken, gösterilere katılan 11 kişi polis tarafından gözaltına alındı. İlçedeki güvenlik önlemleri ise artırıldı.

AK PARTİ VE VALİNİN YAŞADIĞI KONAK ÖNÜNDE GERGİNLİK: 14 POLİS YARALI

Adıyaman'da da akşam saatlerinde Karapınar Caddesi'nde toplanan 400 kişilik grup, Ak Parti İl Başkanlığı'nın bulunduğu Gölbaşı Caddesi'ne yürüdü. Sloganlar eşliğinde yürüyen grup, Ak Parti İl Başkanlığı'nın binasına taşlarla saldırdı. Dağılmaları yönündeki uyarılara aldırış etmeyen ve polise taş atan kalabalığı TOMA'larla biber gazı ve basınçla su sıkıldı.

VALİNİN EVİNE MOLOTOF

Ara sokaklara dağılan gruptakiler, bir süre sonra Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş'ın evinin bulunduğu Atatürk Bulvarı üzerindeki konak önünde toplandı. Konağa taş ve molotof kokteyli atan, yol üzerinde bulunan bankaların da camlarını kıran göstericiler, yapılan ikinci müdahaleyle dağıtıldı. Gruptakiler, üçüncü kez yürüyüşe başlandıkları Karapınar Caddesi'nde toplanarak bu kez de çöp konteynırlarını devirerek ateş yaktı. Yakılan ateşler, itfaiye ve TOMA'ların müdahaleleriyle söndürülürken, çıkan olaylarda 14 polis memuru atılan taş ve molotofların isabet etmesi sonucu çeşitli yerlerinden yaralandı. Meslektaşları ve ambulanslarla kentteki çeşitli hastanelere götürülerek tedaviye alınan polislerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilirken, ilçelerden takviye polisler ve jandarma güçleri sevk edildi.

ANTALYA'DA KOBANİ'YE DESTEK EYLEMİNDE POLİSE TAŞLI SALDIRI

Antalya'da Kobani'ye destek için gündüz olaylı eylemin ardından akşam saatlerinde de olaylar yaşandı. Kepez İlçesi Düden Mahallesi Yeni Hal Kavşağı'nda toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, yollara barikat kurup polisi taşladı. Eylemciler çevreye zarar verip polisleri taşlamaya başlayınca panzerler müdahale etti. Panzerlerin müdahalesiyle grup dağıldı.

CANLARINI ZOR KURTARDILAR

Olaylar sırasında görev değişimi yapan bir itfaiye aracına göstericiler saldırdı. Şoför Murat Gökçimen sağ gözünden, er Alper Nuri Hapencigit de sol gözünden yaralandı. İki itfaiye eri 112 sağlık ekipleri tarafından hastaneye götürüldü. İki itfaiye erinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

ÇANAKKALE'DE KOBANİ YÜRÜYÜŞÜNDE GERGİNLİK

ÇANAKKALE'de, Kobani'ye yönelik IŞİD saldırılarını protesto için düzenlenen yürüyüşte gergin anlar yaşandı.
Kordon Boyundaki Golf Çay Bahçesi önünde toplanan 150 kişilik bir grup, 'Kobani'de katliam var' pankartı açarak İskele Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Kalabalık, 'Her yer Kobani, her yer direniş', 'Katil IŞİD işbirlikçi AKP' sloganları atarak İskele Meydanı'ndaki Ak Parti İl ve İlçe teşkilatlarının bulunduğu Vakıf İş Hanı Önüne kadar geldi. Burada Ak Parti aleyhine sloganlar atan grup, daha sonra yürüyüşe devam etti. Bu sırada bir vatandaş yürüyüşe tepki gösterince gerginlik yaşandı. Kalabalık, tepki gösteren gencin üzerine yürürken, yürüyüş için geniş güvenlik önlemleri alan polis araya girerek olayın büyümesini engelledi. Daha sonra İskele Meydanı'na gelen grup, burada da sloganlar atmaya devam etti. Grup burada bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra sessizce dağılarak eyleme son verdi.

MANİSA'DA HAVAİ FİŞEKLİ EYLEM

MANİSA'da, IŞİD'in Türkiye sınırındaki Kobani bölgesine yaptığı saldırıları protesto etmek isteyen grup polise havai fişek ve taş attı. Polisin müdahalesiyle dağılan gruptan 5 kişi gözaltına alındı.

IŞİD'in Kobani'ye saldırısını protesto etmek isteyen yaklaşık 500 kişilik bir grup Horozköy Mahallesi'nden kent merkezine yürümek istedi. Polis yürüyüşün izinsiz olduğu gerekçesiyle eylemcilere müdahale etti. Polisin müdahalesiyle ara sokaklara giren gruptakiler Horozköy Mahallesi'ndeki sokakları çöp konteynırları ile kapatarak ateşe verdi. Polise taş, havai fişek atan gruba biber gazı ve panzerden tazyikli su sıkıldı. TOMA, panzer ve akreplerle de grup dağıtılmaya çalışıldı. Polisin müdahalesiyle ara sokaklara kaçan eylemci grup, bazı işyerlerinin ve otobüs duraklarının camlarını kırdı. Mahalle sakinleri atılan biber gazlarından etkilenmemek evlerinden dışarı çıkamadı. Eylemde 5 kişi gözaltına alındı.

OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

Manisa Demokrasi ve Barış Platformu ise Manolya Meydanı'nda toplanarak, IŞİD'in Kobani'ye düzenlediği saldırıları protesto etmek amacıyla oturma eylemi yaptı. 'Her Yer Kobani, Her Yer Direniş' sloganı attıktan sonra yaklaşık bir saat boyunca oturma eylemi yapan grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, "Adalet komisyonu üyeleri güçleri ve AKP arasında Kürt halkının demokratik kazanımlarının ortadan kaldırılması temelinde bir anlaşma IŞİD üzerinden hayata geçirilmektedir. Bu ateşin tüm Türkiye'yi saracağı kaygısı içerisindeyiz. Dünyanın bu katliama karşı sessizliğini ve seyirci olma halini kınıyor, tüm duyarlı kesimleri demokratik tepkilerini yükseltmeye ve katliamı durdurmaya çağırıyoruz. Başta AKP olmak üzere yaşanacak gelişmeleri seyreden tüm devletler ve çevreler sorumlu olacaktır" dedi.

TURGUTLU'DA KOBANİ PROTESTOSUNDA OLAY

Manisa'nın Turgutlu ilçesi İstasyonaltı, Atatürk ve Mustafa Kemal Mahallesi'nde toplanan yaklaşık 700 kişilik grup IŞİD'in Kobani'ye yaptığı saldırıları protesto etmek amacıyla yürüdü. Kervan Yolu Caddesi üzerinde havai fişek ve sloganlar atarak ilerleyen grup, Şehit Mahmut Tuğrul Karakolu önüne kadar geldi. Grup üyelerinden bazıları polis karakolunu taşlamak istedi. Bunun üzerine karakol önünde bulunan TOMA gruba müdahale etti. Olaylar sırasında karakolun camları kırıldı.

Olaylar sonrası karakola giden Turgutlu Kaymakamı Nazmi Günlü incelemelerde bulundu. Olaylarla ilgili olarak Kaymakam Günlü, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Esendemir'den bilgi aldı. Çıkan olaylarla ilgili şu ana kadar herhangi bir gözaltı işlemi yapılmadı. 

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER