ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 15:00

İşgücü Piyasası Talep Araştırması


Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Nusret Yazıcı, İşgücü Piyasası Talep Araştırması kapsamında, 53 bin işyerini ziyaret ettiklerini bildirdi.
     Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması çalışmaları kapsamında Türkiye genelinde işgücü piyasasının talep boyutunu tespit edebilmek amacıyla yapılan ''2012 yılı II. Dönem İşgücü Piyasası Talep Araştırması''nı tamamladıklarını ifade etti.
     Araştırmayla Türkiye'deki işgücünün yapısını, çalışanların mesleki dağılımını, işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan eğitim ve beceri durumlarının ve 2013 yılında işgücü piyasasında beklenen değişimlerin tespit edildiğini anlatan Yazıcı, ''Araştırma kapsamında 53 bin işyerini ziyaret ederek işgücü piyasasının röntgenini çekmiş olduk'' ifadesini kullandı.
     Araştırma sonuçlarıyla ilgili bilgi veren Yazıcı, ülke genelinde yaklaşık her 100 işyerinden 15'inde açık iş olduğunu ve 2012 yılı içerisinde her 100 işyerinden 20'sinde eleman temininde güçlük çekildiğini bildirdi.
     Yazıcı, işverenlerin eleman temininde güçlük çekmesinin nedenlerini de yüzde 54'ünün yeterli beceri ve niteliğe sahip eleman bulunamaması, yüzde 27'sinin önerilen ücretin beğenilmemesi ve yüzde 26'sının da çalışma ortam ve koşullarının beğenilmemesi şeklinde sıralandığını kaydetti.
    
     ''215 bin açık iş var''
    
     Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'nin açık iş oranını yüzde 3,3 olarak tespit ettiklerini anlatan Yazıcı, ''Türkiye-de 215 bin açık iş var. Ayrıca sektörlere göre en yüksek açık iş oranının yüzde 6,1 ile inşaat sektöründe olduğunu tespit ettik. Bu araştırma ile 81 il için ayrı ayrı net istihdam değişim oranları hesaplandı. İşgücü Piyasasının röntgenini çeken kurumumuz, bu veriler doğrultusunda işgücü piyasasının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik mesleki eğitim programlarını etkin ve kararlı bir şekilde uygulamaya devam edecektir'' değerlendirmesinde bulundu.
     Yapılan araştırmada, açık işlerin en fazla olduğu meslekler ise beden işçisi (genel), makineci (dikiş), inşaat elemanı, satış ve pazarlama elemanı meslekleri, güvenlik görevlisi, soğuk demirci, garson, temizlik görevlisi, madenci, mermer işçisi, çağrı merkezi görevlisi, gaz altı kaynakçısı ve hemşire olarak tespit edildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER