ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 11:11

İsen: "Tarihi miras projeleri gurur verici"


Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi ve kültürel mirası geleceğe taşıyan çalışmalarının gurur verici olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen ve Bursa Valisi Şahabettin Harput ile birlikte Muradiye Külliyesi başta olmak üzere tarihi ve kültürel mirası geleceğe taşıyan çalışmaları yerinde inceledi. Büyükşehir Belediyesi tarafından Muradiye Külliyesi´nde yapılan restorasyon çalışmalarının kendisini derinden etkilediğini belirten Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, tarihi ve kültürel miras projelerinin önemine vurgu yaptı.

Bursa´nın sahip olduğu zenginlikleriyle Türk uygarlığının adeta bir özeti olduğunu vurgulayan İsen, “Bursa’da pek çok değeri bir arada görmek mümkün. Muradiye Külliyesi de bunlardan biri. Burası, dünyada eşi benzeri olmayan, çok önemli bir nekropol alanı. Aslına sadık biçimde yeniden düzenleniyor olmasından büyük mutluluk duydum” dedi.
Bursa´yı Bursa yapanın Muradiye Külliyesi gibi eserler olduğunu hatırlatan İsen, son yıllarda yapılan restorasyon çalışmaları nedeniyle toplumun tarihiyle adeta bütünleştiğini ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gezi kapsamında Bursa´nın külliyelerini, türbelerini ve anıtsal yapılarını da gezdiklerini belirterek, “Prof. Dr. Mustafa İsen hocamızın nezdinde Cumhurbaşkanımıza, bizlere verdikleri desteklerden, katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah onlara layık olmaya çalışacak ve tarihi ve kültürel mirası en ince ayrıntısına kadar ayağa kaldırmak için çaba sarfedeceğiz” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER