ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ocak 2014 Pazar 13:40

İşçilerden fabrika sahibinin evi önünde eylem

İşçilerden fabrika sahibinin evi önünde eylem


Kocaeli Gebze’de bulunan FENİŞ Alüminyum işçileri, 9 Eylül’de üretimi durduran fabrikanın sahibi Sedat Aloğlu’nun Ulus’taki lüks evinin önünde, 3 aylık maaşlarını alamadıkları ve tazminatsız işlerine son verildiği gerekçesiyle eylem yaptı.

Çelik-İş Sendikası’na bağlı yaklaşık 100 FENİŞ Alüminyum işçisi, sabah saatlerinde 2 otobüsle Sedat Aloğlu’nun ikamet ettiği Ulus’taki lüks sitenin önüne geldi. Site önünde, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’ yazılı pankart açan işçiler, ‘İşçiyiz haklıyız kazanacağız’ şeklinde slogan attı.

İşçiler adına basın açıklaması yapan Çelik-İş Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç, “Bizler, üç aylık maaş ve tazminatlarımız verilmeden çalıştığımız FENİŞ fabrikasından patron Sedat Aloğlu tarafından işten atılan işçileriz. 6 Eylül tarihinde Sedat Aloğlu üretimi durdurduğunu açıkladı ve 9 Eylül tarihinde 418 işçinin işine son verdi. O tarihten beri fabrikayı terk etmiyoruz, hakkımızı alana kadar da fabrikadan çıkmayacağız” dedi.

15 yıldır fabrikada çalıştığını ve tazminatsız işten çıkarıldığını dile getiren Necmettin Demirel ise, “Daha önceden de 3,5 aylık maaşımızı vermediler ve üretime ara verdiklerini söylediler. Bu zamana kadar ne maaşımızı ne de tazminatımızı aldık. Biz çalışıp hak ettiğimiz maaşımızın ve tazminatımızın peşindeyiz. Hakkımızı arıyoruz. Hakkımızı alana kadar mücadelemizi vereceğiz.” diye konuştu.

Patronla defalarca görüşme talebi olmasına rağmen kendisinin hiçbir şekilde cevap alamadığını söyleyen Demirel, “Burada kendisini rahatsız ederek, hakkımızı aramaya çalışıyoruz. Alana kadar mücadele edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

FEVZİOĞLU, BAŞBAKAN ERDOĞAN’A İLETTİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Başkanı Metin Fevzioğlu, dün, Başbakan Tayyip Erdoğan ile Dolmabahçe’de yaptığı görüşme sonrası şunları söylemişti: "Benim işçi kardeşlerime sözüm vardı. Hak-İş konfederasyonuna bağlı FENİŞ Alüminyum işçilerinin yaklaşık 1 yıldır devam eden bir direnişleri var. Kendileri benden taleplerini Sayın Başbakan'a iletmemi istemişlerdi. Bunu dile getirdim. Sayın Başbakan çok yakından ilgilendi. Konfederasyon Başkanı'nı aradı ve en kısa sürede çözülmesi talimatını da verdi. Umutla bekliyoruz. Sizin aracılığınızla FENİŞ Alüminyum'un kahraman işçilerine, emekçi kardeşlerime selam gönderiyorum."
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER