ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 21:07

İşçi işveren davalarına özel mahkemeler bakacak


 İşçi ile işveren arasındaki davalar artık sosyal güvenlik hukukunda uzman mahkemelerde görülecek. Bu çerçeve İstanbul Adalet Sarayı’nda 4 tane iş mahkemesi kuruldu.

Temmuz ayında yürürlüğü giren üçüncü yargı paketinde iş mahkemelerinde de düzenleme yapılmıştı. Yargı paketinde, 5221 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu’na, ‘Birden fazla iş mahkemesi bulunan yerlerde, sosyal güvenlik hukukundan kaynaklanan davaların görüleceği iş mahkemeleri, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından belirlenebilir’ şeklindeki fıkra eklendi.

Bu fıkra çerçevesinde HSYK çalışmalarını tamamladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı gönderen kurul, 4 yeni iş mahkemesi kurulduğunu belirtti. Yeni mahkemenin sadece işçi ile işveren arasındaki davalara bakacağı belirtildi. Sosyal güvenlik hukukunda uzman bu mahkemeler için adliyede hazırlıklar başladı. Yılbaşından itibaren göreve başlayacak mahkemelere, işçi ile işveren arasındaki davalar dışında başka bir dava verilmeyecek. Bu çalışma ile yıllarca süren işçi ve işveren arasındaki davaların görülme süresinin kısalacağı ve daha sağlıklı kararların alınması planlanıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER