ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2013 Perşembe 21:48

İşadamları Makedonya gezisinden umutlu döndü

İşadamları Makedonya gezisinden umutlu döndü


Erzin Genç İşadamları Derneği üyeleri (ERGİAD) Mekodon'ya gezisinden umutlu döndü. İş potansiyelini incelemek, iş adamları ile ikili görüşmelerde bulunmak ve ülkenin tarihi dokusunu görmek için düzenlenen geziye İlçe Kaymakamı İskender Yönden de katıldı.

Kaymakam İskender Yönden, Belediye Başkan Yardımcısı Mutlu Canatar, ERGİAD Başkanı Ahmet Kürşat Yılmaz, ve iş adamlarından oluşan grup Osmanlı İmparatorluğu'nun bu ülkede bıraktığı kültürel mirasa hayran kaldı.Makedonya’da Türk okullarını gezen heyet, bu ülkede başta başkent Üsküp olmak üzere Kalkandelen, Gostıvar ve Ohri’de iş fırsatları konusunda çeşitli incelemelerde bulundu.

Bu tür gezilerin çok faydalı olduğunu belirterek geziyi organize eden ERGİAD’a teşekkür eden ilçe Kaymkamı İskender Yönden,Makedonya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesinden ve Makedonya’ya yapılan Türk yatırımlarının hızla artmasının mutluluk verici olduğunu belirtti. Yönden, "Gezdiğimiz yerlerde hangi yöne baksanız, Osmanlı kültür mirası göze çarpıyor. Hala Osmanlı’nın eserleri dimdik ayakta, Türklere karşı olan sevgileri çok fazla bizleri karşılarında gören yerel halk son derece sıcak ve bir o kadar da kardeşçe davrandı. Çok duygulandık. Hem iş fırsatları hem de Osmanlı döneminden kalan camileri ve medreseleri yakında görmenin çok faydalı olacağına inanıyorum organizasyon için herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Osmanlı Eserlerini ve iş fırsatlarını yerinde incelediklerini ifade eden ERGİAD Başkanı Ahmet Kürşat Yılmaz ise Makedonya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesinden Makedonya’ya yapılan Türk yatırımlarının hızla artmasının umut verici olduğunu belirtti. Yılmaz, "Makedonya ile ülkemiz arasında birçok alanda önemli işbirliği potansiyeli bulunuyor. Dost iki ülke arasında, karşılıklı güven ve ekonomik çıkarların sağlanmasına dayanan iş birliklerinin artmaması için bir sebep bulunmuyor. Burada, işçilik ucuz Türkiye’den birçok firmanın yatırımı bulunuyor ve çok ciddi işlere imza atıyorlar. Üretim yapacak firmalara büyük kolaylıklar var. Ayrıca buradan Avrupa’ya ihracat da çok kolay. Görüşmelerimiz olumlu geçti. Bundan sonraki süreçte de görüşmelerimiz devam edecek. Umuyorum ki Makedonya ve Kosova bizim için iyi bir pazar olur. Balkan pazarı Türk iş dünyası için cazip bir pazar, işadamlarımızın buralara gitmesi ve pazar araştırmalarında bulunmalarını tavsiye ediyorum." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER