ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 11:18

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu anlatıldı


 İzmir’in Bergama ilçesinde, Bergama Ticaret Odası (BERTO) üyelerine, yürürlüğe giren yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu anlatıldı. Açılış konuşmasını yapan BERTO Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman, işyerleri için son derece önemli ve faydalı olan bu kanunun daha iyi anlaşılması ve bölgeye duyurulmasını amaçladıklarını söyledi.

Bergama Ortak Sağlık Birimi İşyeri Hekimi Dr. Feyyaz Uğurluoğlu ise iş sağlığı ve güvenliğinin, ilk defa bir kanunda müstakil olarak yer aldığını vurguladı. Kamu ve özel sektör gözetmeksizin, bir çalışanı olsa dahi işyerlerinin kanun kapsamına alındığının altını çizdi. Devletin 10’dan az çalışanı olan işletmeleri destekleyeceğini de belirten Dr. Uğurluoğlu, çalışanların belli aralıklarla sağlık gözetiminden geçirileceğini, iş kazaları ve meslek hastalıkları kayıtlarının daha güncel olacağını, böylelikle işyerlerinde yüzde 98'e varan güvenli ve sağlıklı çalışma şartları hedeflediklerini kaydetti. Bergama, Dikili ve Kınık'taki işletmeler için Bergama Ortak Sağlık Birimi olarak hizmete başladıklarını belirten Feyyaz Uğurluoğlu, bölge halkı ve işyeri sahiplerinin haberdar olması gerektiğini vurguladı.

Toplantının son bölümünde sorular cevaplandı. 50’den fazla çalışanı olan işyerlerinin uygulamaya geçtiği, bütün işyerleri için yürürlük tarihininse Temmuz 2013 olduğunu belirtildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER