ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Nisan 2014 Çarşamba 14:31

İş makineleri "tarihe" eser kazandırdı

İş makineleri "tarihe" eser kazandırdı

Köylerde yol ve içme suyu hattı çalışması yapılırken, iş makinelerine denk gelen 3 tarihi eser günyüzüne çıkarıldı.


Edinilen bilgiye göre, İl Özel İdaresi tarafından merkeze bağlı Kırmacılı köyünde başlatılan içme suyu isale hattı çalışmaları sırasında Roma dönemine ait olduğu belirlenen bir mimari yapının parçası olduğu tahmin edilen 105x80 santimetre ebatlarında tarihi esere rastlandı. Kesmeburun köyünde de yol yapım çalışmaları esnasında, yine Roma dönemine ait olduğu sanılan 150x100 santimetre ebadında lahit ile lahite ait kapak bulundu.

Yetkililerin ihbarı üzerine Osmaniye Müze Müdürü Nalan Yastı ile müzede görevli 3 kişilik teknik personel, tarihi eserlerin bulunduğu bölgede inceleme yaptı. Konunun Kastabala Antik Kenti kazı heyeti başkanı Prof. Dr. Turgut Zeyrek'e bildirilmesi üzerine, eserler vinçlerle bulundukları yerlerden alınarak Kastabala Açıkhava Müzesi'ne nakledildi.
Müze Müdürü Yastı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmaniye ve çevresinin Roma ve Bizans dönemine ait tarihi kalıntılar bakımından oldukça zengin olduğunu belirtti.

Eserlerin bulunduğu bölgelerin Kastabala Antik Kenti'nin SİT alanı içerisinde olduğuna işaret eden Yastı, şunları kaydetti:
"Roma döneminin kentlerinden olan Kastabala, Antakya ve Anavarza ile beraber bölgenin başta gelen kentlerinden biriydi. Tarihi kalıntıların bulundukları yerleri dikkate aldığımızda bunların Kastabala Antik Kenti SİT alanı içinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İlk incelemelerimizi yaptıktan sonra eserlerin özellikleri ve konumlarını Kastabala Antik Kenti kazı heyeti başkanı Prof. Dr. Zeyrek'e bildirdik. Kendisiyle yaptığımız görüşmeler neticesinde eserlerin burada sergilenmesine karar verdik."

Kastabala Antik Kenti SİT alanı içinde yaşayan vatandaşları, tarihi eserler ve kalıntılar konusunda duyarlı olmaya çağıran Yastı, "Bu gibi örnekler, bize bölgenin büyük bir tarihi zenginliği olduğunu gösteriyor. Bu eserlerin ortaya çıkarılması ve müzelere kazandırılması için en önemli görev, bu bölgede yaşayan vatandaşlarımıza düşüyor" diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER