ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 17:38

İş kadınları Diyarbakır’ın tarihi mekanlarını gezdi

İş kadınları Diyarbakırın tarihi mekanlarını gezdi


AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanlığı tarafından 'Biz Birlikte Türkiye’yiz' projesi kapsamında Diyarbakır’a gelen iş kadınları, tarihi ve turistik mekânları gezdi. Diyarbakır'ı beğendiklerini ifade eden iş kadınları bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

İş kadınları AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Akşit ile Diyarbakır’ın tarihi mekânlarından olan Hasan Paşa Hanı ve Ulu Camii’ni gezdi. Daha sonra Kuyumcular Çarşısı'na giren kadınlar, buradaki kuyumculardaki altın takıları inceledi. Diyarbakır'ın tarihi ve turistik mekânlarını beğendiklerini dile getiren iş kadınları, bol bol fotoğraf çektirdi.

Güldal Akşit, yaptığı açıklamada, iki günlük programın çok verimli geçtiğini, iş kadınlarının Diyarbakır’da olmaktan ötürü mutlu olduğunu söyledi. Projeye 'Çözüm sürecinde bölgeye el atıp neler yapabilir?' sorusuyla başladıklarını ifade eden Akşit, bölgeye kadın duyarlılığıyla bakmayı amaçladıklarını kaydetti.

Kadınların çözüm için mutlaka bazı adımlar atarak klasik bir bakış açısından farklı olarak farklı çözümler üreteceğini belirten Akşit, "Mutlaka hepsinden yatırım bekliyoruz ama birinin bile yapacağı yatırım daha da canlandıracaktır. Birinin bir cesaret gösterip o ilk adımı atması gerekiyor. Adım atacak kişilerin olduğunu görmek beni mutlu etti. Çünkü siyasi hiçbir amaçla hareket etmedik. Tamamen bölge için neler yapabilir için yola çıktık biz artık anneler ağlamasın istiyoruz artık babalar gizli gizli gözyaşı dökmesin kan akamsın dedik. Çünkü bu bölge 30–40 yıl boyunca zaman ve can kaybetmiş. Dolayısıyla artık kan dökülmesin kan akmasın. Diyarbakır’a bakıyorsunuz bugün kültürel olarak geziyoruz eslerini gerçekten pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış böyle bir şehrin terörle anılıyor olması bizi üzüyor. Bugün artık normale dönüş işareti verilmiş olması vatandaşın gözünde o ışığın olması bizleri umutlandırdı." şeklinde konuştu.

Diyarbakır’da kısa bir süre öncesine kadar insanların gece yalnız başına sokağa dahi çıkmadığını belirten Akşit, “Ama dün yemeğimizi yedikten sonra sanki İstanbul caddelerinde gibi otele döndük son derece güvenli bir şekilde. İşte bu ilk işaret. En güzel şey bu güveni duymak ve kadınlar bunu söylüyor. Kadınlar bu işe el atarlarsa o süreç çok hızlı ilerleyecek ve güzel çalışmalar yapılacak. Ortamı biz sağladık çalışmayı onlar yapacaklar." diye konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER