ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Nisan 2013 Salı 17:58

"İş birliğinden iki taraf da mutlu"

"İş birliğinden iki taraf da mutlu"


 Alman Savunma Bakanlığı Müsteşarı ve Milletvekili Thomas Kossendey, Kahramanmaraş'ta, patriotların bulunduğu Gazi Kışlası'nda incelemelerde bulundu. Ziyaret kapsamında kışla içerisindeki fiziki koşulları yerinde inceleyen Thomas Kossendey, Alman askerleriyleöğle yemeği yiyip, patriotları yakından inceledi.

Kışla içerisindeki fiziki koşulların yeterli düzeyde olduğunu söyleyen Kossendey, “Başta birtakım eksiklikler olabilir. Ancak şu an itibariyle bu aksaklıklar giderilmiş olup, Alman askerleri gerçekten tam olması gerektiği gibi kendilerini çok iyi hissetmektedir. İşbirliğinden ötürü her iki taraf da son derece mutludur.” dedi.

Ziyareti sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Kossendey, geçtiğimiz günlerde Alman yayın organlarında Gazi Kışlası'na ilişkin çıkan haberlerle ilgili değerlendirmede bulundu. Konuk müsteşar, “Bilindiği gibi birkaç hafta önce Alman basınında burada söz konusu olan birtakım eksiklikler basına yansıtılmıştı. Bununla ilgili şunları söylemek isterim: Bu sorunlar varsa bile ortadan kaldırılmıştır. Artık yoktur. Bu eksiklikler ilk etapta olmuş olabilir. Fakat basına düştüğü zaman o sorunların çoğu bertaraf edilmişti. Dolayısıyla bu kışladaki tüm Türk makam ve komutanlara teşekkürü borç biliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Ortaya atılan iddiaların Savunma Komisyonu'nda görüşüldüğünü de anımsatan Kossendey, “Sorunun çok küçük olduğu, ortada büyütülecek bir durumun olmadığı görüldü. Bahse konu sorunlar o kadar küçüktü ki o ortamda bunların tartışılması söz konusu değildi. Ancak bu konu Savunma Komisyonu'nda kısaca ele alındı. Ama herhangi bir sorunun olmadığı çok net bir şekilde tespit edildi. 300 askerimiz burada bulunmaktadır. Yakın bir zamanda da bir değişim söz konusu olacak. Bu askerler ülkelerine dönecek ve yerine yenileri gelecek. Bu zamana kadar da olabilecek her türlü eksiklik bertaraf edilecektir. Her şey rayına oturmuş olacak." ifadelerini kullandı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti de dile getiren Thomas Kossendey, Türkiye’yi hem Alman askerlerini görmek için, hem de Türk komutanlarına teşekkür etmek için ziyaret ettiğini belirtti. Suriye tehdidine karşı Türkiye’de bulunduklarını belirten Kossendey, şöyle konuştu: “Askerlerimiz destek konusunda ellerinden geleni yapmaktadır. Bu işbirliği çerçevesinde Suriye'den gelebilecek olası bir tehdit tamamen yok olana kadar kalma kararı aldık. Zaten anlaşmamız da bu konudaydı. Buraya gelmemin ikinci bir nedeni var. Kahramanmaraş'a, kışladaki Türk komutanlarına verdikleri destekten dolayı teşekkür etmek için geldim."

ALMANYA'DA GÖRÜLEN NAZİ DAVASI

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Kossendey, bir gazetecinin, ‘Almanya’daki Nazi davasını takip edecek Türk gazetecilere yer verilmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna, “Siyasi olarak ben bu soruya cevap vermeye yetkili değilim. Ancak benim şahsi görüşüm şansız bir durumla karşı karşıya olduğunuzu söyleyebilirim. Almanya’daki sorumlular da bu konuda bir çözüm bulacaklardır” cevabını verdi.

Almanya'da Türklerin yaşadığı evlerde çıkan yangınlara ilişkin soruya ise Kossendey, yangınlarla ilgili emniyet güçleri ve ilgili birimlerin soruşturma ve araştırmalarını yaptığını, yangınların teknik arızalardan dolayı meydana gelmesini umduğunu dile getirdi.

Açıklamaların ardında Müsteşar Kossendey, basın mensuplarına Türk ve Alman bayraklı rozet hediye etti, basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra Kahramanmaraş Valiliğin ziyaret eden Kossendey, Vali Şükrü Kocatepe ile bir araya geldi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER