ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 21:44

İrlanda'da kürtaj yasa tasarısı


İrlanda Başbakanı Enda Kenny, kürtaj karşıtı eylemcilerin ofisini bastığını ve tehdit içeren mektup ve paketler bıraktığını bildirdi.

Kenny, bazıları kanla yazılmış mektuplarda ölümle tehdit edildiğini belirtti.

Enda Kenny hükümeti, gebeliğin devam etmesinin kadınların hayatını tehlikeye atması gibi istisnai durumlarda kürtaja izin veren bir yasa tasarısı hazırlamıştı.

Koyu Katolik İrlanda'da "doğmamış çocuğun yaşam hakkı" üzerine bina edilen kürtaj yasağı, hamileliğin kadının hayatını tehlikeye attığı durumları kapsamı dışında tutsa da yasanın içeriğindeki kimi belirsizlikler uygulamada bazı sorunlara yol açıyor.

İrlanda'da geçen yıl, ilk çocuğuna 17 haftalık hamile olan 31 yaşındaki Hintli Savita Halappanavar, kaldırıldığı hastanedeki doktorların kürtaj yapılması isteğini, fetüsün kalp atışlarının tamamen kesildiği ana kadar 4 gün boyunca reddetmesinin ardından hayatını kaybetmişti. Olay, protestolara neden olmuştu.

Kenny hükümeti ayrıca yarın Hintli kadının ölümüyle ilgili uzman raporunu yayımlamışı planlıyor.

İrlanda'daki hükümetler, koyu Katolik halkın büyük kısmı için hassas bir konu olan kürtaj konusunda son 20 yıldır yasal düzenleme yapmaktan kaçınmıştı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER