ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 01:46

"Irkçılık bir hastalıksa ilacı Akif'in şiirlerindedir"

"Irkçılık bir hastalıksa ilacı Akifin şiirlerindedir"


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Mehmet Akif'in kavmiyetçiliği ve ırkçılığı reddeden bir yapıya sahip olduğunu belirterek; "Son günlerde mecliste birilerinin konuşması ile başlayan tartışma eğer bir hastalıksa bu hastalığın ilacı Akif'in şiirlerinde gösterildiği kavmiyetçiliği reddeden ama birleşmeyi, kardeşliği, dostluğu, inanç beraberliğini esas alan anlayıştır." dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Bursa İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen 'Mehmet Akif ile anlaşabilmek' isimli programına katıldı. Yazar ve İletişim Uzmanı Fatih Akbaba'nın Mehmet Akif'i konu alan sunumunun ardından konuşan Arınç, Türk gençliğine Akif'in iyi tanıtılması gerektiğini söyledi.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programda konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fatih Akbaba tarafından yapılan sunumu çok beğendiğini kaydetti. Bu tür programların diğer illerde de yapılmasını isteyen Arınç, Mehmet Akif'in sadece belli günlerde değil her zam yeni nesillere tanıtılması gerektiğini kaydetti.

Mehmet Akif'in aynı zamanda Burdur milletvekili olarak birinci mecliste bulunduğunu hatırlatan Başbakan Yardımcısı Arınç, yıllar sonra Burdur'da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'ni de hükümet olarak açarak onun adını bir ilim irfan yuvasında yaşattıklarını anlattı. Mehmet Akif'in para ödülü 500 lira olan İstiklal Marşı şirini önce yazmak istemediğinin altını çizen Bülent Arınç, Akif'in İstiklal Marşı şiirini dahi Safaat isimli kitabına "O benim değil, milletindir" diyerek almadığının altını çizdi.

"IRKÇILIK HASTALIKSA İLACI AKİF'İN ANLAYIŞINDADIR"

Arınç, Mehmet Akif'in kavmiyetçiliği ve ırkçılığı reddeden bir yapıya sahip olduğunu belirterek şunları söyledi: "Onun millet mevhumunda hepimizin buluştuğu çok örnek şiirler, beyitler ve kasideler vardır. Hayatında da bunu hep yerine getirmiştir. Baytar mektebinde de, öğrenci iken de, milli mücadeleden sonra meclise gerdiğinde de bütün sözleri, söylemleri ırkçılığın reddedildiği bir noktadır."

Akif'in milliyetçiliği reddeden anlayışına bu gün de ihtiyaç olduğunun altını çizen Bülent Arınç, sözlerini şöyle noktaladı: "Bu gün Akif'in bu düşüncelerine Türkiye'nin ne kadar çok ihtiyacı var hepimiz bunu bir kez daha görmeliyiz. Son günlerde mecliste birilerinin konuşması ile başlayan tartışma eğer bir hastalıksa bu hastalığın ilacı Akif'in şiirlerinde gösterildiği kavmiyetçiliği reddeden ama birleşmeyi, kardeşliği, dostluğu, inanç beraberliğini esas alan anlayıştır. Dolayısı ile Safahat'ı hep okumalıyız, görmeliyiz, yaşamalıyız."

Ayrıca programda Fatih Akbaba'nın 'Anne' konulu şiiri sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile annesinin fotoğraflarının gösterilmesi sonrasında salonda yoğun bir alkış yaşandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER