ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 17:39

İrfan Mentiş cinayetinin zanlısı 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı


Bursa İnegöl’e bağlı Kurşunlu beldesinde İrfan Mentiş cinayetinden yargılanan Fatih T.'nin İnegöl Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşması tamamlandı. "Takdir mahkemenindir" diyen sanık 24 yıl ceza aldı.

İnegöl’e bağlı Kurşunlu beldesinde, iki kişinin öldürülmesi olayına karıştıktan sonra Hatay’a kaçan Fatih T., emniyet ve ailesinin ikna çabaları sonucu İnegöl'e gelerek suçunu itiraf etti. Öldürdüğü İrfan Mentiş’in cesedinin yerini gösteren Fatih T., geçtiğimiz yıllarda Ali Güneş'in öldürülmesi olayına da karışmıştı. Fatih T.'nin ertelenen mahkemesi sonuçlandı. Kendisini küçük düşürdüğü ve küfür ettiği için İrfan Mentiş cinayetini işlediğini söyleyen Fatih T., hunharca adam öldürme suçundan 18 yıl, tehdit suçundan 6 yıl olmak üzere toplam 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Tutuklu olarak yargılanan ve cezaevinde kaldığı süre içerisinde kendi yazısı ile 7 sayfalık savunma hazırlayan Fatih T.’nin savunması duruşmada okundu. Savunmada beraberindeki üç arkadaşını aklayan Fatih T., "Vicdan azabı çekiyorum, pişmanım." dedi. Canavarca insan katletmek suçundan yargılanan Fatih T., mahkeme de canavarca suçlamasını kabul etmedi.

Fatih T., Ağustos ayındaki ilk duruşmasında yazılı savunmasında şunları söyledi: "Cerrah'ta yapılacak düğün için hep beraber düğüne gittik. Çıkan kavga nedeniyle düğün, biz gittiğimizde son bulmuştu. Düğünün ardından Cerrah beldesi üzerindeki alana çıkarak İrfan Mentiş ve beraberindeki arkadaşlarla alkol almaya başladık. Alkol alırken İrfan Mentiş benimle ağır konuşmaya ve hakaret ve küfür etmeye başladı. Ben canavarca suç işlemedim, bunu kabul etmiyorum. İrfan bana 'elindeki silahla beni korkutacağını mı sanıyorsun' dedi. Bana yapılan hakaret ve küfür nedeniyle bir anlık öfkeyle, arabamdan aldığım kesme tabir edilen silahla ateş ettim. İrfan Mentiş'i aracımın bagajına koydum. Olayın ardından olayı gören, bizle olan arkadaşlara bu olayın burada kapandığını söyleyerek, olayı kimseye anlatmamaları yönünde uyardım."

Cesedi araca koyduktan sonra gömmek için tek başına Ortaköy yolu üzerinden ilerlediğini ve aracının çamura saplandığını aktaran Fatih T., "Aracım çamura saplanınca, İnegöl'e yürüyerek gittim. İnegöl'de üç arkadaşımı da alıp aracımın çıkması için yardım istedim. Arkadaşlara çamura batan aracımın yanına gittiğimizde olayı anlattım ve onları da olayı unutmalarını söyledim. Aracı çamurdan kurtardıktan sonra arkadaşlarım İnegöl'e gittiler. Ben de aldığım kazma kürekle bir yere çukur açtım ve gömdüm." diye konuştu.

Kurşunlu olayının ardından ölü olduğunu öğrenince Suriye'ye gittiğini söyleyen Fatih T., "Suriye'ye gittikten sonra vicdan azabı çekip İnegöl'e geldikten sonra teslim oldum. En büyük hatam olayı gizlemekti. Yanımda olan arkadaşları korumak istedim. Vicdan azabı çekiyorum. Pişmanım. Bu suçu canavarca bir ruhla işlemedim. Bunu kabul etmiyorum. Kendimi toparlamaya çalışırken, arka arkaya hatalar yaptım. Teslim olmam gerekirken cesedi yok ettim." şeklinde konuştu.

Duruşmaya katılan S.Ç., H.R.K. ve A.Y. ise savunmalarında, korktukları için olayı anlatamadıklarını kaydettiler.

Duruşma sonunda son sözü sorulan Fatih T., "Yaptığımdan pişmanım. Askerlik döneminin ardından arka arkaya ağır suçlar içerisinde bulundum. Olaydan dolayı üzgünüm. Takdir mahkemenindir." dedi. Fatih T., mahkeme kararına göre adam öldürmek ve gömmek suçundan 18 yıl, öldürme olayında yanında bulunan kişileri tehdit etme suçundan 6 yıl olmak üzere toplam 24 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. Fatih T.'nin hapis cezası onay için Yargıtay'a gönderildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER