ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 13:23

İranlılar, Ankara'da da sandık başında


Ankara'daki İranlılar, cumhurbaşkanlarını belirlemek üzere sandığa gitti. İran'ın Ankara'daki Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli'nin de oy kullandığı İran Büyükelçiliği Kültür Müsteşarlığında, oy kullanma işlemi 18.00'e kadar devam edecek.
Seçimlerle ilgili AA muhabirine değerlendirmede bulunan Bikdeli, yurtdışında yaşayan İranlıların seçimlere ilgi gösterdiğini söyleyerek, "Bir aydan beri vatandaşlarımız seçimin nerede yapılacağı, nasıl yapılacağına dair sorular soruyordu. Bu yüzden Türkiye'nin 5 kentinde oylama yapılıyor ve biz halkın yoğun katılımını bekliyoruz" dedi.
Ankara, İzmir, Erzurum ve Trabzon'da birer, İstanbul'da 2 olmak üzere 6 yerde sandık kurulduğunu dile getiren Bikdeli, "Turistler, öğrenciler, çalışanlar, yani İranlı olarak burada ikamet eden herkesin katılımını bekliyoruz" diye konuştu.
Bikdeli, İran'da sistemin halkın oyuna çok önem verdiğini belirterek, "İran İslam Cumhuriyeti gücünü, sahnede bulunmasından ve halkın oyundan alıyor. Halk da yoğun ilgi gösteriyor. Onlar da kendi oyunun öneminin farkındadır" dedi.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda adaylardan hiçbirinin salt çoğunu alamayacağını düşündüğünü söyleyen Bikdeli, "Benim tahminim seçimler, çok büyük olasılıkla ikinci tura kalacak çünkü adayların seçim kampanyalarında yaptığı çalışmalardan dolayı oylarının birbirine yakın olduğunu görüyoruz ve ikinci tura kalma ihtimali var" şeklinde tahminde bulundu.
İran genelinde 100 binin üzerinde sandık kurulduğunu ifade eden Bikdeli, "Aynı zamanda dünyanın 100 ülkesinde de vatandaşlarımız seçimlere katılıyor. Seçimlerde farklı görüşteki insanlar oy kullanıyor. Adaylar da yine farklı görüşlere sahip adaylar. Dolayısıyla oyların adaylar arasında dağılma ihtimali yüksek" dedi. Bu durumda seçimlerin ikinci tura gideceğini söyleyen Bikdeli, "Böyle olursa gelecek hafta burada tekrar seçim yapılacak" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER