ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 13:37

İran'la 5+1 ülkeleri arasındaki teknik görüşmeler


İran ile 5+1 ülkeleri arasında İran'ın nükleer programına ilişkin Cenevre'de uzmanlar seviyesinde yürütülen teknik görüşmelere Noel tatili arası verildi.
Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın Sözcüsü Maja Kocijancic, Viyana'da ilk turu yapılan ve ikinci turu Cenevre'de gerçekleştirilen görüşmelere Noel tatili süresince ara verildiğini ifade etti.
Görüşmelerde, İran'ın nükleer programına ilişkin 24 Kasım 2013 tarihinde imzalanan anlaşmanın uygulanması konusundaki teknik detaylar masaya yatırılıyor.
Görüşmelerin yılbaşından önce yeniden başlamasını umduklarını ifade eden Kocijancic, görüşmelere bundan sonra nerede devam edileceği konusunda ise herhangi bir bilgi vermedi.
Kocijancic, geçen perşembe başlayan ve dört gün basına kapalı devam eden görüşmelerde ilerleme kaydedilip kaydedilmediği konusunda da açıklama yapmadı.
İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki teknik görüşmelerin ilkine 9 Kasım'da Viyana'da başlanmış ancak 12 Kasım'da ABD Hazine Bakanlığı'nın İran'a uygulanan yaptırımlar kapsamında yeni şirketleri kara listeye almasının ardından görüşmeler durdurulmuş ve İranlı heyet Tahran'a dönmüştü.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER