ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 18:42

İran'da Murtezavi'nin tutuklanma gerekçesi açıklandı


 İran'da son günlerdeki tartışmaların odağındaki Said Murtezavi'nin tutuklanma gerekçesi açıklandı.
    
Fars Haber Ajansı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığını vekaleten yürüten Said Murtezavi'nin, ''yasa dışı olarak devlet malları üzerinde tasarrufta bulunma'' suçundan dolayı tutuklandığını duyurdu.
    
Tahran Savcılığı, Murtezavi'nin dün akşam tutuklandıktan soran Evin cezaevine konulduğunu açıklamıştı.
    
Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Mısır'a hareketinden önce havaalanında yaptığı açıklamada Murtezavi'nin tutuklanmasını, ''çirkin bir iş'' olarak değerlendirmiş, dönüşte konunun takipçisi olacağını söylemişti.
    
Murtezavi, Tahran Savcısı olduğu 2009'da Kehrizek tutuklama merkezinde üç kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylardan sorumlu tutuluyordu.
    
Meclis Araştırma Komisyonu'nun da bu yönde rapor hazırlamasının ardından açığa alınan Murtezavi hakkında soruşturma dosyası açılmıştı.
    
Murtezavi'nin, hakkındaki soruşturma dosyasına rağmen resmi kurumlara atanması yasama, yürütme ve yargı organlarını karşı karşıya getirmişti.
    
Kamuoyunun da tepkisini çeken atamanın neden olduğu süreç, Murtezavi'nin İdare Mahkemesi; İş, Refah ve Kooperatif Bakanı Abdulrıza Şeyhülislami'nin de meclis tarafından görevden alınmasıyla devam etmişti.
    
Erkler arasındaki yetki kullanımı tartışması Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Meclis Başkanı Ali Laricani'nin birbirlerini suçlayan konuşmalarıyla yeni bir boyut kazanmıştı.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER