ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 08:50

İran'da kadınların adaylığı iptal

İranda kadınların adaylığı iptal

İran'da anayasanın kadınların 14 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine izin vermediğine kanaat getirildi.


İran'da cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken, kadınların cumhurbaşkanı olup olamayacağıyla ilgili tartışmalar alevlendi.

Ülkedeki Uzmanlar Meclisi üyesi Ayetullah Muhammed Taki Misbah Yezdi, "İran'da kadınlar Cumhurbaşkanı adayı olamazlar" diyerek, seçimlerinde yarışmak için aday adayı olan 30 kadının durumuyla ilgili açıklama yaptı.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr'e göre Yezdi, "Kanun, kadınların İran'ın seçilmiş en yüksek makamında bulunmalarına izin vermiyor" dedi.

Ülkede kadınlar seçimle meclise girip, "kanun yapıcı" olarak görev yapabiliyorlar.

Yezdi'nin açıklamasından önce de İran Anayasası'nda yer alan ve sadece erkek cumhurbaşkanını ifade eden bir kelimeden dolayı, kadın cumhurbaşkanı adaylarının seçilmesine "neredeyse imkansız" gözüyle bakılıyordu.

Yezdi'nin de üyesi olduğu Anayasayı Koruyucular Konseyi, seçime katılacak nihai adaylar listesini 21 Mayıs'ta açıklayacak. 14 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için 30'u kadın, 686 kişi adaylık başvurusunda bulunmuştu.

 İran Anayasası'na göre, cumhurbaşkanı adayları, "İran kökenli, İran vatandaşı, Şii-Müslüman, İran İslam Devrimi'nin esaslarına sıkı sıkıya bağlı, idareci özelliklerine sahip, sabıkası olmayan, güvenilir, dindar, siyaset tecrübesi olan" kişilerden seçilebilir.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER