ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 21:43

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru


İran'da Cuma günü yapılacak 11. dönem cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylarından Said Celili, "Dış ilişkilerimizde adaletsiz müzakereleri savunanlar, iç siyasette fakirlik, adaletsizlik ve ayrımcılık nutukları atmasın" dedi.

Seçim kampanyalarının son gününde başkent Tahran'da düzenlenen programa katılan muhafazakar aday Celili, üstü kapalı olarak diğer adaylar Hasan Ruhani ve Muhammed Rıza Galibaf'ın dış siyaset söylemlerini eleştirdi.

Celili, bazı cumhurbaşkanı adaylarının ülkenin dış siyaseti ve özellikle Batı ve Amerika ile ilişkiler konusundaki tutumlarını, "Batı ile müzakere edip uzlaşmaya varmamız gerektiğini söyleyenler cevap versinler, müzakere döneminde ambargolar artırılmadı mı? Batılı ülkeler İran'ın bütün iş birliğine rağmen ülkemizi şer ekseni olarak adlandırmadılar mı?" sözleriyle eleştirdi.

Bu kişileri ülkeyi tehdit eden unsurları olduğundan fazla büyütmekle elde edilen başarı ve ilerlemeleri ise küçümseyerek olumsuz bir hava yaratmaya çalışmakla suçlayan Celili, "Bu kişiler uluslararası ilişkilerimizdeki direniş politikamızın hep olumsuz sonuçları varmış da kendi uzlaşı politikalarının hiçbir eksisi yokmuş gibi konuşuyorlar. Dış ilişkilerimizde adaletsiz müzakereleri savunanlar, iç siyasette fakirlik, adaletsizlik ve ayrımcılık nutukları atmasın" diye konuştu.

Programda Celili'nin çok sayıda taraftarının yanı sıra birçok İran-Irak savaşı gazisi de hazır bulundu. Gaziler, kendisi de savaşta bir bacağını kaybeden Celili'ye açık desteklerini ilan etti.

Taraftarları sık sık "Ne uzlaşı ne teslim, Celili'nin yanındayız", "Besiç savaşır, ölür, uzlaşmaz", "Amerika'ya ölüm", "İsrail'e ölüm" sloganları attı. Program da ayrıca Hizbullah bayraklarıının taşınması dikkati çekti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER