ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 16:17

İran, Suriye konferansına davet edildi


İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ülkesinin, düzenlenmesi planlanan uluslararası Suriye konferansına sözlü olarak davet edildiğini bildirdi.
Rus devlet haber ajanslarından Ria-Novosti'nin bildirdiğine göre Abdullahiyan, Tahran'ın konfaransa 10 gün önce sözlü olarak davet edilldiğini söyledi. Davetin kim tarafından yapıldığını açıklamayan Abdullahiyan, konferansa katılıp katılmayacakları konusunda da bilgi vermedi.
Moskova'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Abdullahiyan, İran'ın, Suriye krizinin çözümünün önemli bir parçası olduğunu ve olmaya devam edeceğini ifade etti.
Suriye yapılacak olası bir askeri müdahale konusuna da değinen Abdullahiyan, Suriye'nin kendisine karşı yapılacak herhangi bir askeri müdahaleye cevap verecek güçte olduğunu söyledi. Abdullahiyan, Suriye'nin kendi toprak bütünlüğünü koruyabileceğini ifade ederek, "Suriye'ye müdahale yapılacağı yönünde bir bulgu yok ama olası bir durumda Suriye ordusu bunu geri püskürtecek güce sahiptir" dedi.
İran'ın Suriye'ye 1,5 milyar dolarlık insani yardım gönderdiğini söyleyen Abdullahiyan, ülkesinin Suriye'ye "asker ya da silah" göndermediğini belirtti.

- "S-300 TOR takası 3 ay önce görüşüldü"

İranlı bakan yardımcısı Abdullahiyan, İran ve Rusya arasında S-300 füze sistemi yerine TOR sistemi teslim edilmesi fikrinin üç ay önce görüşüldüğünü ve temasların devam ettiğini söyledi.
S-300'lerin teslimatının iptal edilmesiyle başlayan sorunun en iyi şekilde çözülmesi adına görüşmelerin devam ettiğini belirten Abdullahiyan, İran'ın Rusya'ya ödediği 3 milyar doların iadesi konusunda henüz karar vermediğini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER