ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 17:36

İran, nükleer müzakerelere yeniden başlıyor


Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu temasları kapsamında İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüştü.

AB Yüksek Temsilcisi Ashton, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin ile Almanya'dan oluşan ''5+1'' grubunu temsilen İran Dışişleri Bakanı Zarif'le, New York'ta BM çatısı altında İran'ın nükleer programını ele aldı.

Görüşmenin ardından toplantıyla ilgili kısa bilgi veren Ashton, toplantıda bir kaç önemli konuyu konuştuklarını, nükleer mesele üzerine yoğunlaştıklarını bildirdi. Cenevre'de ekimde yapılacak toplantının konu edildiği görüşmede Ashton, ''Nükleer program konusunda birlikte nasıl çalışacağımız konusunu ele adık'' dedi.

Toplantıda, detayların konuşulmadığını belirten Ashton, ''Bütün imkanları deneyeceğiz'' ifadesini kullandı.
AB Yüksek Temsilcisi Ashton, İran'da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'in göreve gelmesinden sonra İran Dışişleri Bakanlığı'ndan, nükleer programla ilgili müzakerelere devam edileceğini ve müzakerelerden Dışişleri Bakanlığı'nın sorumlu olacağına ilişkin yapılan açıklamadan sonra Dışişleri Bakanı Zarif'i aramış, BM Genel Kurul üst düzey yıllık görüşmeleri sırasında New York'ta görüşme yapmak üzere anlaşmaya varmıştı.

İsrail ve Batı dünyası, İran'ın nükleer programının nükleer silah üretme amaçlı olduğunu ileri sürerken, İran ise programın, enerji üretimi ve bilimsel amaçlı olduğunu savunuyor.

Öte yandan, bugün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla da görüşecek olan İran Dışişleri Bakanı Zarif'in New York'taki temasları sırasında, BM üst düzey görüşmelerinin yapılacağı haftanın ilk gününde, İngiltere, Hollanda, İtalya, Avustralya, İsviçre, Japonya, Slovakya, Hırvatistan, Gürcistan, Bulgaristan ve Yunanistan dışişleri bakanlarıyla da ikili görüşmesi bulunuyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER