ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2012 Çarşamba 18:40

'İran kamera', TÜBİTAK’a gönderilecek


Türkiye’ye ait devlet sırı niteliğindeki askeri ve siyasi bilgileri İran istihbarat servislerine aktardığı gerekçesiyle haklarında iddianame hazırlanan 2’si İranlı 11 sanığın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme Başkanı Mustafa Kahya, İranlı sanıklara davanın seyrini etkileyecek detay sorular yöneltti. Sanıklar, çoğu kez bu sorulara cevap vermekte zorlandı. Öte yandan mahkeme heyeti, İranlı sanıkların üzerinde ele geçirilen ve İran istihbaratına ait olduğu iddia edilen kameranın içinde çıkan görüntülerin orijinalliğinin araştırılması için TÜBİTAK’a gönderilmesine karar verdi.

Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasında İranlı Sanıklar Shahram Zargham Kohei ve Mohammad Reza Esmaeilpour Ali Malek’e üzerilerinde ele geçirilen GPS Cihazı, Fotoğraf Makinesi’nin koordineli olarak kullanılıp, kullanılmadığı soruldu. Ajanlık yaptıkları iddiasıyla yargılanan İranlı sanıklar, fotoğraf makinesi ile GPS Cihazını koordineli olarak kullanmadıklarını savundu. Mahkeme başkanı ise bu konuyla ilgili emniyet tarafından dijital haritalar üzerinde bir rapor hazırlandığını hatırlattı.

Mahkeme, bazı başlıklar belirterek Shahram ve Ali Malek’e MİT tarafından çözülen kameradaki görüntülerde görülen kişi ve duyulan seslerin kendilerine ait olup olmadığını sordu. Her iki sanıkta bu görüntülerdeki ses ve görüntülerin kendisine ait olmadığını ifade etti.

"PATRONUMUN İSMİ KAMBEZ MASOD YONESE’DİR"

Mahkeme Başkanı, 3 saat 50 dakikalık görüntünün içinde bulunduğu kameranın istihbarat amaçlı kullanıldığının aktararak, Shahram’a bu kamerayı çalıştığını iddia ettiği şirkete nasıl geldiği sorusunu yöneltti. O da, "Bu kamera daha önce şirketimizde yoktu. Ben Türkiye’ye gelmeden bir gün önce şirketin yönetim kurulu başkanı getirip bana verdi. Patronumun ismi Kambez Masod Yonese’dir." cevabını verdi.

Bu ifade üzerine Mahkeme Başkanı, "Madem Kambez Masod Yonese sizi buraya iş için gönderdi. Siz de burada tutuklanıp, yargılanıyorsunuz. Çağırsanız da gelip mahkemede gerçekleri anlatsa sizi kurtarsa olmaz mı?" dedi. Avukatlar ise söz almadan bir ağızdan, "Ya gelsin de onu da tutuklayın demi?" şeklinde tepki verdi.

GPS Cihazı ile fotoğrafının çekildiği kamu binalarının, askeri birliklerin, emniyet binalarının koordinatlarını kaydettiği iddia edilen Ali Malek, "Özel olarak binalara koordinat almadık. Sadece güzergâh belirledik." ifadelerini kullandı.

"BÖYLE AJANLIK OLMAZ"

Mahkeme Başkanı Mustafa Kahya, sanıklara yazılı bir notları bulunmadığını, hangi fotoğrafı nerden çektiklerini nasıl anlayacaklarını sordu. Shahram , "Eğer istihbarat için çalışıyor olsaydık bu fotoğrafları anlatacak notlar almamız lazımdı. Ama biz almadık. İstihbaratçı olsaydık bir not alırdık. SAVAMA (İran istihbaratı), bize soracak: Bu fotoğrafları nerde çektiniz? Biz de onlara diyeceğiz ki, bilmiyoruz. Böyle ajanlık olmaz." şeklinde cevap verdi.

Avukatların talepleri alındıktan sonra ara kararlar açıklandı. Buna göre, içerisinde İran istihbaratına ait olduğu iddia edilen kameranın Erzurum Emniyet Müdürlüğü ile MİT’teki incelemesinin arasında fark olmasından dolayı TÜBİTAK’a gönderilmesi istendi. TÜBİTAK’ın bu görüntülerin bir suretini çıkartarak CD’ye kaydetmesi, bu görüntülerin kayıt zamanının tespit edilerek belirtmesi, el konulduktan sonra kameraya yeni kayıt eklenilip eklenilmediğinin araştırılmasına karar verildi. . Kameradaki kayıtların orijinalliği de yine TÜBİTAK tarafından araştırılacak. Davada tutuklu olarak yargılanan 3 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

AVUKATLARDAN, GAZETECİLERE TEPKİ

Bu arada davanın hazırlık aşamasında gizliliğinin ihlal edildiğini ileri süren avukatlar ise konuyu haber yapan basın kuruluşları ve gazeteciler hakkında soruşturma açılmasını talep etti. İki avukat ise duruşmada tespit ettiği bazı basın kuruluşlarının isimlerini açıklayarak, onları kendince suçlu ilan etti. Mahkeme heyeti, bu hususta suç bulunup bulunmadığı ve failleri hakkında gereğinin takdir ve ifası için Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmasını istedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER