ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 19:18

İran ile 5+1 görüşmeleri yeniden


İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Arakcı, İran ile 5+1 ülkeleri arasında Tahran'ın nükleer programına dair teknik görüşmelerin uzmanlar seviyesinde yarın yeniden başlayacağını ve hafta sonuna kadar devam edebileceğini söyledi.
İran resmi haber ajansı IRNA'da yer alan habere göre Arakcı, İranlı teknik uzmanlardan oluşan müzakere heyetinin yarın yeniden başlayacak müzakereler için bu gece Cenevre'ye gideceğini belirtti.
Arakcı, "5+1 ülkelerine müzakerelerde başkanlık eden BM Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile dün Cenevre'de yaptığımız görüşmede, kendisine ABD hükümetinin nükleer anlaşma konusundaki tutumuna yönelik eleştirilerimi ilettim. Sayın Ashton'un 5+1 ülkelerinin müzakereleri devam ettirmedeki ciddiyeti konusunda güvence vermesinin ardından teknik görüşmelere yarın en başından başlanılması konusunda mutabık kaldık" açıklamasında bulundu.
Teknik görüşmelerin ardından Cenevre anlaşması kapsamında atılacak ilk somut adımın belirleneceğini ifade eden Arakcı, "Bu müzakerelerde Cenevre anlaşmasının uygulanma biçimi dikkatli bir şekilde incelenecek, icra protokolü ve atılacak ilk adımın tarihi hakkında karar verilecek" dedi.
İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki uzmanlar düzeyindeki teknik görüşmelerin ilkine 9 Kasım'da Viyana'da başlanmış ancak 12 Kasım'da ABD Hazine Bakanlığı'nın İran'a uygulanan yaptırımlar kapsamında yeni şirketleri kara listeye almasının ardından durdurulmuş ve İranlı heyet Tahran'a dönmüştü.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER