ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 22:11

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Türkmenistan'da


Türkmenistan'da temaslarda bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Javad Zarif, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.
13. Türkmenistan-İran Hükümetlerarası İşbirliği Komisyonu Toplantısı için ülkeye gelen Zarif, Berdimuhamedov ile Oğuzhan Köşkünde bir araya geldi.
Görüşmede Türkmen lider Berdimuhamedov, iki ülke arasında sürdürülen ikili ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için oluşturulan Hükümetlerarası İş Konseyi'nin yaptığı çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Konuk Bakan Zarif ise iki ülke arasındaki Hükümetlerarası İş Konseyi 13. Oturumu ve Dışişleri Bakanları arasında yapılan siyasi-diplomatik görüşmelerin iki kardeş ülke arasında ilişkilerin daha da kuvvetlenmesine büyük katkı sağlayacağını kaydetti.
Görüşmede Berdimuhammedov, İran Cumhurbaşkanını Hasan Ruhani'yi ülkesine davet etti. Zarif, Ruhani'nin yakın zamanda komşu ülke Türkmenistan'ı ziyaret edeceğini duyurdu.
Zarif, görüşme sonrası değerlendirmesinde, iki ülke arasında doğalgaz, elektrik, yol, ulaşım araçları ve tarım alanlarındaki işbirliğinin yanı sıra medeni ve insanı ilişkilerde geniş potansiyel olduğunu belirtti. Zarif, bu tür imkanlardan faydalanarak ortak çıkarlar üzerine ilişkileri sürdürmeye devam edecekleri vurguladı.
İran Dışişleri Bakanı Zarif, görüşmenin ardından ülkeden ayrıldı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER