ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 13:04

Irak'taki şiddet olayları


 Rafideyn Stratejik Araştırmalar Merkezi (RASAM) Direktörü Dr. Münir Kuşçuzade, Irak ordusunun, Maliki hükümetini protesto eden gruplara kanlı müdahalesiyle ilgili değerlendirmesinde, "Gösteri yapanlar siyasi gruplar değil halktır ama Irak'ın yapısı aşiretler üzerine kurulu. Göstericilere yapılan bu saldırı, aşiretlere yapılmış sayıldı" dedi.
     Kuşçuzade AA muhabirine yaptığı açıklamada, Havice'deki gösterilerin Ramadi'de başlayan protestoların devamı niteliğinde olduğunu hatırlatarak, hükümetin halka baskısı nedeniyle 3 aydır devam eden tepkinin Havice'de patlak verdiğini belirtti.
     Gösterileri tetikleyen asıl sebebin cezaevinde tutuklu kadınlara tecavüz edilmesi olduğunu vurgulayan Kuşçuzade, Irak'ta belli bir kesime karşı zulüm ve baskıların sürekli hale geldiğini ifade etti.
    
     -"Ok yaydan çıktı"-
    
     Bazı göstericilerin çevredeki askeri kontrol noktasına saldırdığı iddiasıyla sivil halka ateş açıldığını belirten Kuşçuzade, şöyle devam etti:
     "Gösteri yapanlar siyasi gruplar değil halktır ama Irak'ın yapısı aşiretler üzerine kurulu. Göstericilere yapılan bu saldırı, aşiretlere yapılmış sayıldı. Ok yaydan çıktı. Hükümet ilk günden bu yana sert bir dil kullanıyordu, göstericilere müdahale edeceği belliydi. Hedeflerinde sadece Havice yok, olaylar diğer bölgelere de yayılabilir."
     Beyci ilçesinin aşiretlerin kontrolüne geçtiğini, Felluce, Ramadi ve Tuzhurmatu'da da çatışmalar yaşandığını kaydeden Kuşçuzade, Kerkük'le Bağdat arasındaki bulunan Süleymanbeg'e de uçaklarla saldırı düzenlendiğini dile getirdi.
    
     -"Havice'de olayların yatışması zor"-
    
     Bakanların istifasını gecikmiş kararlar olarak değerlendiren Kuşçuoğlu, hükümetle ortak çalışarak siyasi sürece katılan ve bugüne kadar hükümetin yaptıklarına göz yumanların, artık hükümetle ortak çalışmanın anlamı kalmadığı kanaatine vardıklarını söyledi.
     İstifaların, protestoların başladığı ilk günde gelmesi gerektiğini belirten Kuşçuoğlu, şunları kaydetti:
     "Havice'de olayların yatışması zor, onlarca ölü ve yaralı var. Bunların tamamı farklı aşiretlere mensup kişiler. Aşiret geleneğinde bir kişinin öldürülmesi bile, bir kan davasının başlamasına yol açar. Bu kadar ölümden sonra talep edilen haklar alınmadan sükunet sağlanamaz. Ayrıca hükümetin de buna niyetli olmadığı görülüyor."
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER