ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2013 Pazar 20:37

Irak'ta hükümet karşıtı gösteriler


Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, El-Enbar ilindeki meydanların El-Kaide örgütünün merkezi haline geldiğini belirterek, bu örgüte yönelik operasyonlar yapabilmek amacıyla göstericilerden meydanları boşaltmasını istedi.
Maliki, Irak'ın resmi televizyon kanalı "El-Irakiyye"de yayınlanan açıklamasında, El-Kaide militanlarının Enbar ilindeki meydanlarda faal olduğunu ifade ederek, hükümet güçlerinin örgütü doğrudan hedef alabilmesi için göstericilere kentteki meydanları boşaltması çağrısında bulundu.
Maliki, "Teröre, El-Kaide'ye karşı mücadele ediyoruz. Eylemciler El-Kaide'den bir parça olmak istemiyorlarsa bu meydanları terk etsinler" dedi.
Irak'ta Sünnilerin yoğunlukta olduğu Diyala, El-Enbar, Salahaddin, Kerkük ve Bağdat'ın bazı bölgelerinde, 2012 yılının aralık ayından bu yana Başbakan Nuri el-Maliki karşıtı protestolar düzenleniyor. Göstericiler, Maliki hükümetini ülkede Sünni kesime yönelik ayrımcı ve baskıcı politikalar izlemekle suçluyor.
Enbar'ın batısındaki Vadi Havran bölgesinde El-Kaide örgütüne yönelik dün düzenlenen operasyon sırasında militanların el yapımı bombayı infilak ettirmesi sonucu Tümgeneral Muhammed el-Kervi'nin de aralarında bulunduğu 15 asker hayatını kaybetmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER