ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 15:16

Irak'ta gösteriler sürüyor


Irak ordusuna bağlı askerlerin, Musul Üniversitesi kampüsünde gösteri yapmak isteyen öğrencileri engellediği bildirildi.
     Musul Valisi Asil en-Nuceyfi, yaptığı basın açıklamasında Irak ordusuna bağlı askerlerin Musul Üniversitesi kampüsünde gösteri yapmak isteyen öğrencileri engellediğini belirtti.
     Askerlerin kampüse girmesinden ve öğrencileri engellemesinden üniversite rektörünün sorumlu olduğunu iddia eden Nuceyfi, ''Bugün Musul Üniversitesi'nde yaşananlar, kanunlarla ve örfümüzle çelişmektedir''dedi.
     Nuceyfi, askerlerin öğrencilerin gösteri yapmasını engelleyerek, anayasayla güvence altına alınmış düşünce ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine dikkati çekerek, ''Eğer üniversite rektörü, askerlere üniversite kampüsüne girme izni verdiyse askeri birliklerin üniversite kampüslerine girmesini yasaklayan kanunlara muhalefet etmenin sorumluluğunu taşıyacaktır'' diye konuştu.
     Musul Eyaleti yönetimi, 6 Ocak 2013'te aldığı kararla protesto gösterilerine onay verdiğini açıklamıştı.
     Irak'taki çok sayıda kent ve eyalette 23 Aralık'tan bu yana Maliki hükümeti karşıtı gösteriler yapılıyor. Göstericiler, ''tutukluların serbest bırakılması ve Terörle Mücadele Kanunu'nun kaldırılması'' gibi taleplerde bulunuyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER