ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 15:28

Iraklı Türkler'den çağrı var


Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi Başkanı Mahmut Kasapoğlu, Türkmeneli bölgesine bir an önce BM güvenlik güçleri veya Türk barış gücünün yerleştirilmesini istedi.
    
Kasapoğlu, Kamu-Sen Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, geçmişte Saddam rejimince gasbedilen Türkmen topraklarına, daha sonra Kürt nüfusunun yerleştirildiğini ve hazine arazisi olarak el konulduğunu söyledi.
    
Bu bölgede herhangi çatışma ve iç savaşın çıkması durumunda Türkmeneli halkının mağdur olacağını belirten Kasapoğlu, Türkmen silahlı gücünün kurulması için hiçbir ülkenin destek vermediğini ifade etti.
    
ürkiye'nin, muhtemel iç savaş çıkmadan ve Türkmenler daha fazla zarar görmeden bölgeye dikkat çekmesini talep eden Kasapoğlu, ''Gazze'ye gösterilen ilginin, Türk dünyasının Gazzesi olan Kerkük'e de gösterilmesini istiyoruz'' diye konuştu.
    
Geçmişte Osmanlı'dan hileyle koparılan bölgenin üzerinde yaşayan insanların yok edilmeye çalışıldığını öne süren Kasapoğlu, geç olmadan BM güvenlik güçleri veya Türk barış gücünün Türkmeneli bölgesine yerleştirilmesini istedi.
    
Türkmeneli Aydınlar Derneği Genel Başkanı Fuat Tigin de bölgede Araplar ile Kürtlerin yer altı zenginlikleri için çatıştığını, buradan elde edilen gelirin de silahlanma için kullanıldığını savundu.
    
Tigin, Türkmeneli'nde insanların tehlikede olduğunu vurgulayarak, burada uluslararası gücün görev yapması için yardımcı olunmasını istedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER