ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 13:33

Iraklı aileye Kimse Yok Mu sahip çıktı

Iraklı aileye Kimse Yok Mu sahip çıktı


Irak işgalinin ardından yaşanan göç dalgasıyla birlikte milyonlarca Iraklı mülteci yurtlarını terk etmek zorunda kaldı. Irak'ın başkenti Bağdat'ta Dermotoloji Uzmanlığı yapan karı koca doktorlar da ülkelerini terk etmek zorunda kalanlardan. Üç yıl önce Bolu'ya gelen Iraklı mülteci aileye Kimse Yok Mu Derneği sahip çıktı.

    Aileye yardım için geldiklerinde evde hiçbir şey olmadığını söyleyen Kimse Yok Mu Derneği Bolu Şube Müdürü Ali Kavaz, "Bize komşuları haber getirdi. Gelip baktık evlerinde bir şeyleri yok. Durumları çok acildi. Bir kız çocukları vardı. 500 lira kira veriyorlar. Biz dernek olarak yardımcı olmaya çalıştık. Evlerinin mobilyalarını biraz hallettik. Çocuklarının bez ihtiyacını karşılıyoruz. Soruyoruz ihtiyaçlarını çok mahcup oluyorlar. Söylemek istemiyorlar. Ama halleri perişan. Dernek olarak imkanlar dahilinde her zaman yardımcı olmaya çalışıyoruz. Allah yardımcıları olsun." şeklinde konuştu.

    Al-Nahrain Üniversitesi ile Al Mustansiriya Üniversitesi'ni bitirip Bağdat'ta çalıştıkları sırada ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını söyleyen Ali Abbas, "Ölümle burun buruna yaşıyorduk. Çok zor şartlar vardı. 2011 yılında Türkiye'ye geldik. Burada bir kızımız oldu. Bir müddet komşularımız yardım etti. Daha sonra dernek yetkilileri bize el uzattı. Birleşmiş Milletler'e başvurularımızı tamamladık. Kısmetse Amerika'ya gideceğiz. Henüz netleşmedi. . Gece gündüz ders çalışıyorum. Dermatologum ben. Amerika'da denklik sınavına gireceğim. Çok zor diyorlar sınav için. Eğer kazanırsam orada çalışabileceğim. Mesleğimi devam ettireceğim." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER