ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 17:01

Irak sınırında güvenlik yolu yapımı


Şırnak'ın Uludere ilçesi yakınlarındaki Irak sınırında güvenlik yolu yapım çalışmaları nedeniyle sınırdan taciz ateşi açıldı.
Edinilen bilgiye göre, Türkiye-Irak sınır bölgesinde, Kara Kuvvetleri Komutanlığı 48'inci Hudut Tugay Komutanlığı sorumluluk alanında yer alan Karaçalı üs bölgesindeki yol yapım çalışmalarını sürdüren işçilere ve güvenlik güçlerine yönelik Irak sınırından taciz ateşi açıldı. Güvenlik güçleri taciz ateşine anında karşılık verdi.
Öte yandan, güvenlik yolunu protesto etmek amacıyla oturma eylemi yapmak isteyen aralarında BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın da yer aldığı grup sınırda toplandı. Taciz ateşi nedeniyle oturma eylemi yapmayan grubun sınırda bekleyişi sürüyor.

Güvenlik yolu kaçakçılığı engelleyeceği için istenmiyor"

Uludere Kaymakamı Murat Karasu AA muhabirine, Ortasu köyü yakınlarındaki Irak sınırında güvenlik yolu yapım çalışmalarında görev alan işçiler ve onların güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerine 2-3 gündür Irak sınırından taciz ateşi açıldığını anımsattı.

Irak sınırından bugün de işçilere ateş açıldığını ifade eden Karasu, şöyle konuştu:

"Güvenlik güçleri de anında karşılık verdi. Olayda ölen ya da yaralanan yok. Yol yapım çalışmasına güvenlik nedeniyle ara verildi. Güvenlik yolu kaçakçılığı engelleyeceği için istenmiyor. Bazı kişiler güvenlik yolunun sınırdaki kaçakçılığa engel olacağı için yapımına karşı çıkıyor. Bugün de 150 kişilik bir grup, çalışmaların yapıldığı bölgeye gitmeye çalıştı."
Önceki gün de güvenlik yolu yapım çalışması yürüten iş makinelerine roketli saldırı düzenlenmiş, iş makinesi yakınlarında güvenlik önlemi alan bir uzman çavuş hafif yaralanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER