ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 20:03

İpekböceği üreticilerine dut fidanı dağıtıldı

İpekböceği üreticilerine dut fidanı dağıtıldı


Sinop Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2013 yılında başlatılan 'İpekböceği Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi' kapsamında, Dikmen ilçesi Yaykın köyünde 26 üreticiye, Kozabirlik tarafından temin edilen 5 bin 600 adet dut fidanı dağıtıldı.

Konu ile ilgili bilgi veren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erol Saraçoğulları, Dikmen ilçesinin, arazinin diğer tarım dallarına elverişli olmaması, zirai ilaç kullanımının yok denecek kadar az olması gibi nedenlerle ipek böceği ve ürünleri üretimi açısından uygun bir yerleşim yeri olduğunu söyledi.

Saraçoğulları, “Ülkemizde yüzyıllardır İpek böceği yetiştiriciliği yapılmakta olup; aşırı ve bilinçsiz kullanılan zirai mücadele ilaçları, sanayileşme, kentleşme ve göç olaylarından olumsuz etkilenerek son yıllarda önemli oranda azalmıştır. Sadece dut yaprağı ile beslenen ipek böceği, yaprak kalitesi, sıcaklık, nem, havalandırma, ışık, üreme gibi birçok faktörün uygun olması sonucu yetiştirilebilmektedir. 100 adet fidandan yaklaşık 500 kg yaprak elde edilmekte ve bu miktardaki yaprak 1 kutu ipekböceği için yeterli olmaktadır. 35-40 günlük çok kısa bir üretim döneminden sonra, kutu başına 26-30 kilogram arasında yaş koza elde edilerek, yaklaşık 2 bin TL gelir elde edilebilmektedir." dedi.

Geçmişte, ipekböcekçiliğinin merkezi Bursa olarak bilinirken, bugün Diyarbakır, Antalya ve Bilecik illerinin yetiştiricilikte öne çıkan iller haline geldiğini ifade eden Saraçoğulları, “Bölgede ipek böcekçiliğinin yaygınlaşmasını sağlayarak yeni bir iş alanı ve istihdama katkı sağlamayı hedefliyoruz. Mevcut durumda başarılı olmamamız için hiçbir neden yok. Kurum olarak, bu projenin başarılı olması için elimizden geleni yapacağız. Teknik personelimiz sürekli projenin takipçisi olacaktır. Ayrıca, yıl içerisinde çeşitli kaynaklardan çiftçilerimize ilave fidan desteği yapmayı planlıyoruz. Üreticilerimizin projeye olan talepleri bizi son derece memnun ettiği gibi, projenin başarılı olacağının da en büyük göstergesidir.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER