ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2013 Salı 21:33

İpekböceği Türkiye’nin gurur kaynağı

İpekböceği Türkiyenin gurur kaynağı


Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Bursa’da üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ‘İpekböceği’ne bir övgü de Ulaştırma Bakan Yardımcısı Yahya Baş’tan geldi. ‘İpekböceği’nin test sürüşüne katılan Baş, Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde üretilen tramvayın Türkiye için gurur kaynağı olduğunu söyledi.

    Ulaştırma Bakan Yardımcısı Yahya Baş, bakanlık yetkilileriyle birlikte geldiği Bursa’da ipekböceği tramvayının test sürüşüne katıldı. Kent merkezini raylı sistem ağıyla buluşturan Heykel – Garaj T1 hattı güzergahında gerçekleşen test sürüşüne katılmaktan keyif aldığını belirten Bakan Yardımcısı Baş, şunları dile getirdi: "Türkiye’de ilk kez imal edilen ve yerli sertifikasyonu olan bir araçta böyle bir denemeyi gerçekleştirmek mutluluk verici. Çok eğimli rampalarda bile problemsiz bir seyahat gerçekleştirdik. Bu sanayinin Bursa’da başlayıp ülke çapına yayılarak hızlı bir şekilde gelişmesini istiyoruz. Bu konuda gayreti olan, işe öncülük eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye, üretici firma yetkililerine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum." diye konuştu.

    Projenin hayata geçmesinde Başkan Altepe´nin özel gayretlerinin bulunduğunu vurgulayan Baş, "Başkanımız, bu işe öncülük etmeseydi, belki de bu firma bu işe girmeye cesaret edemeyecekti. Durmazlar Holding’in başkanımızın önderliğinde başlatmış olduğu bu çalışma, ülkemiz açısından gurur vericidir." dedi.

    Şehirlerde rahat ve güvenli ulaşımın raylı sistemlerle mümkün olduğunu belirten Baş, “Gönlümüz sektörün çoğunlukla yerli olmasından yana. Bursa’da başlayan çalışma da bunun başarılı bir örneğidir” diyerek, tramvay üretimine katkı koyanları tebrik etti.

    Bursa’nın her alanda büyük düşündüğünü ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise Heykel Garaj T1 tramvay hattının tamamlandığını vurgulayarak, "Tramvay hattımızda test çalışmalarımız sürüyor. Hem araçlarımızın hem de güzergahın yani komple sistemin testi yapılıyor. T1 hattının ve tramvayın hatasız sürüşlerini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz." diyerek, vatandaşların da yerli tramvaya ilgi gösterdiğini belirtti. Başkan Altepe, başta belediye başkanları olmak üzere konuya ilgi duyan tüm yöneticileri tramvayın test sürüşüne katılmak üzere Bursa’ya davet etti.

    Başkan Altepe ve Bakan Yardımcısı Baş’a test sürüşünde, Büyükşehir Belediyesi Başkan danışmanları Taha Aydın ve Fahrettin Yıldırım, Durmazlar Holding yöneticileri Hüseyin Durmaz ve Fatma Durmaz Yılbirlik ile AK Parti Bursa İl Başkanı Yardımcısı Cemalettin Torun da eşlik etti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER