ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 20:31

İpek Yolu Ülkeleri ve Türkiye İstişare Programı


Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Kudret Bülbül, Türkiye'nin tarihi, toplumu ve coğrafyasıyla daha barışık hale geldiğini, unuttuğu dost, akraba ve soydaşlarıyla daha yakın ilişkiler içerisine girdiğini belirtti.
YTB tarafından yapılan açıklamada, İpek Yolu Ülkeleri ve Türkiye İstişare Programı kapsamında YTB Başkanı Bülbül'ün, Afganistan, Pakistan ve Irak'tan gelen heyetlerle çalışma yemeğinde bir araya geldiği bildirildi.
Açıklamada Bülbül'ün ortak kültür vurgusu yaptığına yer verilirken, Türkiye'nin ilişkileri siyasal çizgilerle sınırlı olmayacak kadar geniş bir ülke olduğunu dile getirdiği aktarıldı.
Buna göre, "Hepimiz ortak bir medeniyetin çocuklarıyız" ifadesini kullanan Bülbül, Türkiye'nin soydaş ve akrabalar olarak değerlendirebilecek topluluklarla yakın tarihte değişik kurumlar aracılığı ile ilişkiler kurma çabası içinde olduğunu vurguladı.
Yakın dönemde Türkiye'den Avrupa'ya yoğun bir göç dalgası gerçekleştiğini hatırlatan Bülbül, şunları kaydetti:
"Buradaki (Avrupa'daki) vatandaşlarımızla da farklı kurumlar aracılığıyla orada yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar yapıldı. Türkiye, 2000'li yıllarla birlikte tarihi, toplumu ve coğrafyasıyla birlikte daha barışık bir hale geldi. Sadece ilişkiler anlamında değil aynı zamanda ekonomik açıdan da güçlü bir ülke durumuna geldi. Bütün coğrafyasıyla yeniden barışan, unuttuğu dost, akraba ve soydaşlarıyla daha yakın ilişkiler içerisine giren yeni bir Türkiye'den bahsediyoruz."
Değişen şartlar gereği Türkiye'nin yeni kurumlara ihtiyaç duyduğuna değinen Bülbül, bu kapsamda YTB, TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı), Yunus Emre Vakfı ve Göç İdaresi'nin kurulduğuna işaret etti.
Irak heyetine başkanlık yapan Irak Göç ve Yer Değiştirme Bakan Yardımcısı Asghar Al Musawi de YTB heyeti ile bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER