ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 13:30

İpek Yolu Dostluk Anıtı açıldı

İpek Yolu Dostluk Anıtı açıldı


İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 etkinlikleri kapsamında İpek Yolu Üzerindeki Dostluk ve Değişim Anıtı’nın’ açılış töreni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleşti. Topbaş, “İpek Yolu’nun en doğu ucu ile en batı ucundaki iki ülkenin bu aktivitesiyle dünyaya önemli mesajlar verilecektir.” dedi.

Beyoğlu Galata Meydanı’nda gerçekleşen İpek Yolu Üzerindeki Dostluk ve Değişim Anıtı’nın açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Güney Kore Gyeongsangbuk Valisi Kim Kwan Yong, Gyeongju Belediye Başkanı Choi Yang-Sik ve Güney Kore’den gelen birçok misafir katıldı.

Başkan Topbaş, Türkiye ile Güney Kore'nin dostluğunun asırlar öncesine dayandığını söyledi. Topbaş, “Bu anıt sadece Türk Kore dostluğunu temsil etmiyor. Bu anıt aynı zaman da tarihi bir görünüme yeniden hayat veriyor. Bir noktada biz Türkler ayak izlerini takip ediyoruz. Üstelik geçmişte ticari niteliğe sahip olan İpek Yolu’nun misyonu geliştirilerek dönüşüyor. Burası bir ticaret mekanı olmanın yanında dostluk köprüsü oluşturma yolunu kazandırıyor ve ulu tarihin derinliklerinden günümüze taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Anlamlı bir günde böyle bir etkinliğin içinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirten Topbaş, “İpek Yolu’nun en doğu ucu ile en batı ucundaki iki ülkenin bu aktivitesiyle dünyaya önemli mesajlar verilecektir. Çok anlamlı bir anıt sadece Expo ile ilgili olmadığını sadece bir başlangıç olduğunu burada ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Türk halkı ile Kore halkının dostluğunun tarihin derinliklerinden geldiğini ifade eden Topbaş, şöyle devam etti: “60 yıl önce bağımsızlığını ilan eden Güney Kore’nin bağımsızlığındaki mücadelede Türk askerleri kahramanca destanlar yazmıştır. Kendilerinin Türk milletine göstermiş olduğu vefa gösterisi ve saygıyı milli maçın müsabakasında Kore’de gördük.”

Türkçe, Korece ve İngilizce olarak 3 dilde anıt üzerine yazılan yazıda, “İstanbul Gyeongju Dünya Expo 2013 anısına dikildi. Gyeongsangbuk-do Eyalet Valiliği ve Türkiye Büyükşehir Belediyesi arasındaki karşılıklı dostluğun simgesi olarak dikilmiştir.” ifadelerine yer verildi. Anıtın açılışı Topbaş ve Güney Kore’den gelen heyet ile birlikte gerçekleştirildi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER