ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Nisan 2013 Cumartesi 12:30

İnternetten film indirene kötü haber!

İnternetten film indirene kötü haber!

Korsan film indirene online darbe! İndirenin sanal dünyası kararacak!


Mars Entertainment CEO'su Muzaffer Yıldırım, korsan film izleme ile mücadele konusunda gelinen son noktayı açıkladı: İllegal siteden film izleyenin interneti kesilecek

Toplam 2200 sinema salonuna sahip Türkiye’de, 510 sinema salonunu işleten Mars Entertainment Group’un CEO’su Muzaffer Yıldırım, bundan sonra yapacakları yeni yatırımlarda Anadolu illerine yoğunlaşmak istiyor. Yıldırım, şirketi büyütürken aynı zamanda yerli film endüstrisini de desteklemeyi amaç edinmiş. Bir de tabii korsanla mücadeleyi. Habertürk'ün haberine göre, önceki gün sohbet ettiğimiz Yıldırım'la konu yine döndü dolaştı, hazırlanan yeni yasaya geldi. Korsanla mücadele için sinema yapımcıları, dağıtımcılar ve film kanallarının da içinde bulunduğu grubun Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında bir çalışma yaptığını, bu konuda bir yasa tasarısı hazırlandığını bir süre önce yazmıştık.

Geçtiğimiz aylarda Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik'in yaptığı, “Film indirene değil, dosya paylaşana yaptırım var” açıklamasının aksine Muzaffer Yıldırım, yepyeni bir şey söyledi. “İllegal sitelerden film izleyenlere de, yani son kullanıcıya da yaptırım uygulanmasını konuşuyoruz.

Para ya da başka bir ceza değil. Film indiren ya da izleyen IP numarasından tespit edilecek ve interneti kesilecek” dedi. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 285 yeni film vizyona girmiş, bu yıl bu sayının 320’ye çıkması bekleniyor. Satılan 45 milyon sinema biletinin 20 milyonu Türk filmlerine ait. 14 ayda vizyona giren Türk filmi adedi de 68. Ancak toplam yerli film cirosunun yüzde 90’ını bu filmlerin sadece 8’i yapmış. Geri kalanlar hayal kırıklığına uğramış.

DÖRT İLDE SİNEMA YOK

Türkiye'nin 24 ilinde faaliyette olan Mars'ın hedefi 40 ile, 2015'e kadar da 510 salondan bin salona çıkmak. Büyümenin yeni rotası Anadolu. Şu anda Iğdır, Kilis, Bitlis ve Hakkâri'de tek bir sinema salonu bile yok. Şırnak'ta da Mars'ın yapımını yeni tamamladığı bir salon var ancak henüz açılmamış. Sektörün büyümesi için Anadolu illerinde açılan AVM'ler fırsat. Çünkü eşini, kızını çarşıya yalnız göndermeyen erkek, söz konusu olan AVM olunca, “Peki gidebilirsin” diyor.

8 MİLYON KİŞİ İNDİRDİ

CMYLMZ’ı 7.8 milyon kişinin internetten izlediğini söyleyen Muzaffer Yıldırım, “Bu olmasaydı 1.5 milyon kişi daha sinemaya giderdi” dedi.

BÜYÜK ÖDÜL

Avrupa'nın en büyük sinema birliği olan ve 33 bin sinema salonunu temsil eden UNIC (International Union of Cinemas) tarafından verilen “Uluslararası Yılın Sinema Grubu” ödülü, Mars Entertainment Group'a verildi. Söz konusu ödülün verilmesinde, başvuru süreci yok. UNIC bu ödülü kendi gözlemleri ve değerlendirmeleri sonucunda veriyor.

YERLİ FİLME MADDİ DESTEK

Yetersiz sermaye yüzünden çekilemeyen Türk filmlerini destekleyen Mars, geçen yıl Dağ, Jin ve Eve Dönüş’ün toplam 7 milyon liralık bütçesinin yüzde 30’unu karşılamıştı. Bu yıl da yerli film yapımına 20 milyon liralık bir destek verilmesi planlanıyor. Muzaffer Yıldırım, “Kendi koşullarıyla çekilebilen değil, destek görmezse çekilemeyecek filmlerle ilgiliyiz. Haftada 6-7 yeni senaryo okuyoruz” diyor. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER