ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 14:32

"İnsan onuru kırılmamalı, incitilmemeli"

"İnsan onuru kırılmamalı, incitilmemeli"


Zonguldak Ereğli Müftüsü Mustafa Erkan, insan onuru ve hakkının çok önemli olduğunu belirterek, "Her kim bir Müslüman’ın saygınlığının kaybolacağı, onurunun zayıflayacağı bir yerde Müslüman’ı yardımsız bırakırsa, Allah da onu kendisine yardım edilmesini istediği bir yerde yalnız bırakır." dedi.


        Kutlu doğum Haftası nedeniyle Ereğli'de din görevlileri arasında '63 Hadis Yarışması' düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi'ndeki (AKM) yarışma, Çiğdemli köyü imam hatibi Mesut Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programın açılışında konuşan Ereğli Müftüsü Mustafa Erkan, bu yıl Kutlu Doğum Haftası'nın temasının 'İnsan Onuru' olarak belirlendiğini ve hutbelerde vatandaşlara bu konuda bilgiler aktardıklarını söyledi.

        Erkan, şöyle konuştu: "Önceki haftadan başlamak üzere hutbelerimizde vaazlarımızda insan onuru ile ilgili konuları halkımızın nazarına sunduk. Bu hafta boyunca da yine anlatmaya devam edeceğiz. Peygamber Efendimiz (sav) bakın insan onuru ile ilgili ne buyuruyorlar? Her kim bir Müslüman’ın saygınlığının kaybolacağı onurunun zayıflayacağı bir yerde Müslüman’ı yardımsız bırakırsa, Allah da onu kendisine yardım edilmesini istediği bir yerde yalnız bırakır. Kim de bir Müslüman’ın onurunun zayıflayacağı ve saygınlığının yitirileceği bir yerde yardım ederse, kendisine yardım edilmesini istediği bir yerde yardım eder. Bir diğer Hadisi Şeriflerinde mal ve onur hususunda kardeşinde herhangi bir hakkı bulunup da bu dünya da onunla helalleşen kişiye Allah rahmet eylesin. Çünkü kıyamette ne dinar bulunur, ne de dirhem bulunur. Eğer o kimsenin iyilikleri varsa onlar haksızlık yapılan kimseye verilir. Şayet sevapları yoksa haksızlık yapılan kişinin günahları haksızlığa uğrayan kişiye verilir.

        Her sene din görevlileri arasında '40 Hadis' olarak düzenlenen yarışmanın, bu yıl '63 Hadis' olarak düzenlendiğini bildiren Erkan, değişikliğin sebebini ise şöyle anlattı: "Peygamber Efendimiz 63 yaşında ebediyete intikal etti. Bu nedenle de yarışmanın hadis sayısını 63 olarak belirledik." dedi.

        Müftü Erkan’ın konuşmasının ardından '63 Hadis Yarışması'na katılan Öztekin Kayabaşı, İbrahim Çelik, Mahmut Şenli, Ali Akkaya, Şenol Karagöz ve Kemal Cennet arasında sıralama kurası çekildi.

        Yarışmacılar soru zarflarının belirlenmesinin ardından jüri üyeleri tarafından 10 Hadis-i Şerif’in başlangıcının hatırlatılmasının ardından Hadisi Şerif ve mealini ezbere okumaya çalıştı. Yarışmada birinciliği 98 puanla Kemal Cennet, ikinciliği 96 puanla Şenol Karagöz ve üçüncülüğü 95 puanla Öztekin Kayabaşı elde etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER