ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 17:25

İnsan kaçakçılarına 50'şer yıl hapis


 İnsan kaçakçılığı yapan çete üyelerine ceza yağdı. İran’dan İsviçre’ye kaçmak isteyen biri hamile kadın 3 kişiye işkence yaptıkları görüntüler basına da yansıyan çetenin üyesi 4 kişiye 50’şer yıl hapis cezası verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasına tutuklu sanıklar Mehmet Yazıcı, Harun Doğan, İbtissam Bouzine ve Mehmet Öğüt ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı. Son sözleri sorulan sanıklar suçsuz olduklarını belirterek beraat talebinde bulundu.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Harun Doğan’a ‘göçmen kaçakçılığı, Pervane Valizade, Halil İbrahim Moazzin ve Amin Alimerdani’ye yönelik nitelikli yağma ile hürriyetinden yoksun kılma ve evrakta sahtecilik’ suçlarından 51 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

Sanıklar Mehmet Yazıcı, Mehmet Öğüt ve İbtissam Bouzine’ye de, ‘göçmen kaçakçılığı, Pervane Valizade, Halil İbrahim Moazzin ve Amin Alimerdani’ye yönelik nitelikli yağma ile hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 50’şer yıl hapse mahkum edildi. Mahkeme diğer sanıkların da ‘göçmen kaçakçılığı’ suçundan 5’er yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Tutuklu sanıklar Mehmet Yazıcı, Harun Doğan, İbtissam Bouzine ve Mehmet Öğüt’ün tahliye talepleri ise reddedildi.

İran’da siyasi muhalif oldukları belirtilen ve Türkiye üzerinden İsviçre’ye kaçmak isteyen Halil İbrahim Moazzin ile eşi Pervane Valizade insan tacirlerinin eline düşmüştü. İranlı çift 41 gün süreyle Şile’de bir villada yatağa bağlı işkence görmüştü. Başka İranlı rehinelerin de bulunduğu villadaki işkence sırasında 27 yaşındaki Pervane Valizade bebeğini düşürmüştü. Operasyon görüntüleri basına yansıyan olayda çete tarafından fidye için kaçırılan İranlı bir genç de kurtarılmıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER