ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 14:05

İnşaat alanından tarih çıktı


Fatih’te, bina inşa etmek için kazılan arsadan tarihi yapılar ve eşyalar çıktı. Alan ve tarihi kalıntılar arkeologlar tarafından incelendikten sonra inşaat çalışmaları durduruldu. Mahalle sakinleri, kazı çalışmalarının aralıklarla devam ettiğini söyledi.

Fatih’te, metruk bir bina inşaat yapılmak üzere 2 ay önce yıkıldı. Binaya ait molozlar taşındıktan sonra iş makineleri temel kazmaya başladı. Yaklaşık 2 metre kazılan alandan tarihi kalıntılar, mermer, küp ve granitler çıkmaya başladı. Durumun yetkililere bildirilmesi üzerine inşaat alanında inceleme yapıldı. Arkeologların incelemelerinin ardından, alandan çıkanların tarihi kalıntılar olduğu anlaşılınca çalışmalar durduruldu. Çıkarılan parçalar incelenmek üzere müzeye götürüldü.

Mahalle sakinleri, kalıntıların inşaat kazıları sırasında çıktığını, bu nedenle çalışmaların durdurulduğunu söyledi. Bir mahalle sakini, “Buradan tarihi çıkarılan küpler, mermerler götürüldü. Bazı günler sadece kazma kürekle 2 kişi gelip kazı yapıyor. Çıkan kalıntılar toplanıyor.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER