ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 16:18

İNÖDER: "Hilmioğlu, tutuksuz yargılansın"


 Malatya İnönü Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği (İNÖDER), Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunun eski İnönü Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun tutukluluk halinin kaldırılmasını istedi.

        Dernek Başkanı Doç. Dr. Hasan Demirtaş, Malatya Gazeteciler Cemiyeti’nde yaptığı açıklamada, Fatih Hilmioğlu'nun Ergenekon davası kapsamında Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde tutuklu bulunduğunu hatırlattı.

        Üniversitedeki görevi boyunca imza attığı birçok hukuksuz uygulamayla bilinen Hilmoğlu’nun, 'yargısız infaz edildiğini' öne süren Demirtaş, Ergenekon davası kapsamında hakkındaki ciddi iddialar nedeniyle tutuklu bulunan eski rektörün tutuksuz yargılanmasını istediklerini söyledi.

        Demirtaş, şunları kaydetti: “Üniversitemizin eski rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Ergenekon davasının tutuklu sanığı olarak 4 yıldır yargılanmaktadır. Sayın Hilmioğlu bir yandan uzun yargılama sürecini tutuklu olarak yaşarken, bir yandan da hapishane koşullarında tedavi edilemeyecek çok önemli sağlık sorunları yaşamaktadır. Bir bilim insanının devlet gözetiminde ölümüne göz yumulması, kamu vicdanının da yara almasına neden olacak, hukuka olan güveni sarsacaktır. Türkiye yakın tarihindeki yargısız infazlarla hala yüzleşememişken, buna hukuk yoluyla yenileri eklenmemelidir. Bizler, İnönü Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği olarak, çok ağır sağlık sorunları yaşayan Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun tutuksuz yargılanmasını, tam teşekküllü bir hastanede tedavi olması için gereğinin yapılmasını ve bir an önce özgürlüğüne kavuşturulmasını istiyor, ülkemizde üstünlerin hukukunun değil, gerçek anlamda hukukun üstünlüğünün egemen kılınmasını diliyoruz."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER